خبرنما-رييس‌جمهور با بيان اينکه «دولت در زمينه سياست خارجي در منطقه فعال است»، به موضوع هسته‌اي اشاره کرد و گفت: بنا بر مصالحي، مذاکرات هسته‌اي به وزارت امور خارجه واگذار ...
کد خبر : 1432

 خبرنمارييس‌جمهور با بيان اينکه «دولت در زمينه سياست خارجي در منطقه فعال است»، به موضوع هسته‌اي اشاره کرد و گفت: بنا بر مصالحي، مذاکرات هسته‌اي به وزارت امور خارجه واگذار شده و اميدواريم در اين مذاکرات نيز قدم‌هاي موفقي برداريم و شايد در هفته‌هاي آينده اولين مذاکرات در اين ارتباط در نيويورک صورت بگيرد و مذاکرات بعدي در جايي که براي مذاکره با 1+5 مشخص مي‌شود.

به گزارش خبرنما، حسن روحاني در بيست و دومين همايش ائمه جمعه گفت: مساله سوريه به دليل اين‌که اين کشور در خط مقدم مقاومت قرار داشته و دارد براي ما اهميت ويژه‌اي دارد و دولت تمام توان خود را در دو هفته اخير به کار گرفته که جنگي رخ ندهد و اگر خداي ناکرده اين جنگ رخ داد، خسارت آن کمترين باشد و دشمن سريعتر از ادامه جنگ پشيمان شود. روحاني با اشاره به مشکلات موجود در سوريه در زمينه تامين مواد غذايي از جمله در زمينه آرد، گفت: ‌عليرغم تمام مشکلاتي که وجود دارد براي کمک‌هاي نوع دوستانه در مورد مواد غذايي از جمله آرد به بخش‌هاي مختلف دستوراتي را دادم و وقتي مي‌بينيم يک کشور اسلامي مثلا در مورد نان دچار مشکل است، نمي‌توانيم دست روي دست بگذاريم.

روحاني گفت: دشمن بايد بفهمد که زبان دولت زبان تدبير است و زبان مردم زبان ادب توأم با زبان مقاومت و استواري است و اگر زبان آنها نيز زبان تکريم نباشد کاري پيش نمي‌رود. غرب بايد بداند که با تحريم و فشار نسبت به ملت ايران حداقل موفقيت را نيز به دست نمي‌آورد. وي گفت: اکنون ائمه جمعه دولتي نيستند و ما نه امام جمعه دولتي مي‌خواهيم و نه دين دولتي مي‌خواهيم و ما دولت ديني مي‌خواهيم. امام جمعه بايد مستقل و البته حامي نظام باشد.

رييس‌جمهور افزود: امام جمعه‌اي که از تربيون نماز جمعه کسي يا قوه و يا دولت را به معناي اخص کلمه نصيحت مي‌کند، حتما هدف آن موعظه حسنه است، اما خيلي بايد دقت کنيم چرا که فاصله بين موعظه و موضع‌گيري گاهي خيلي به هم نزديک مي‌شود. گاهي به جاي موعظه، موضع‌گيري مي‌شود. البته اگر موضع‌گيري بر مبناي خيرخواهي باشد باز هم بر روي چشم است. روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود افزود: بايد از يک نظر ايام انتخابات را فراموش کنيم و از يک نظر ديگر در ذهن‌مان باشد. بايد از اين نظر يادمان برود که ما طرفدار کدام کانديدا بوديم؛ چرا که در آن دوران رقابت‌هايي بوده، ولي اکنون اين رقابت‌ها تمام شده است. دوران رقابت‌هاي انتخاباتي دوران خاص خودش را داشته بايد از بابت رفاقت فراموش کنيم، دوراني بود که رقابت وجود داشت، اما اين رقابت حسن و احسن بود.

وي تاکيد کرد: دولت از موعظه حسنه، نقد سازنده و نصيحت اسلامي استقبال مي‌کند و اين موجب تقويت دولت است، چرا که دولت و کارگزاران مصون از اشتباه نيستند و نصيحت دلسوزانه مي‌تواند از ادامه خطا جلوگيري کند. رييس‌جمهوربا اشاره به صحبت‌هاي مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي مجلس خبرگان و تاکيد ايشان بر نرمش، انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه، گفت: اين شيوه‌اي است که دولت در سياست داخلي و خارجي در پيش گرفته و فرمودند که اين امر مورد قبول و مطلوب است. در مراسم تنفيذ نيز فرمودند اينکه با حکمت با دنيا سخن بگوييد مورد قبول است و بيشتر مي‌تواند تاثيرگذار باشد.

وي اضافه کرد: يادمان باشد که برخي از افرادکه تعداد آنها بسيار اندک است، ولي صداي آنها بسيار بلند است و تمام قدرت آنها در بلندگوي آنهاست يک وقت ما را در مسير ديگري قرار ندهند، البته شان ائمه جمعه اجل است. رييس‌جمهور تصريح کرد: مردم در انتخابات راه اعتدال را برگزيده‌اند، روحانيتي که نمي‌خواهد از مردم جدا باشد و نبايد جدا هم باشد، نمي‌تواند از پيام انتخابات جدا باشد. پيام انتخابات اين بود که بايد به کار کارشناسانه برگرديم،‌ بايد به عقل جمعي برگرديم، بايد در جامعه به سمت صلح، آشتي و برادري حرکت کنيم. پيام انتخابات اين بود که از افراط و تفريط فاصله بگيريم، بايد از خشونت‌ها فاصله بگيريم، پيام انتخابات، آشتي ملي بود. پيام انتخابات، اعتدال و ميانه‌روي بود. پيام انتخابات، اخلاق در جامعه و فاصله گرفتن از انشقاق‌ها بود.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود افزود: اشکالي ندارد که قواي سه‌گانه نظرات مختلف داشته باشند، اما اتهام زدن به يکديگر و تخريب يکديگر امري بود که جامعه نمي‌پسنديد. ممکن است نظرات متفاوت باشد اما بايد با اخلاق و در چارچوب ادب اسلامي با هم حرف بزنيم و سخن بگوييم.

وي گفت: دولت با مشکلات فراوان و زيادي مواجه است و در شرايط بسيار سختي کشور را تحويل گرفته است که اولين مورد اين است که دولت در بررسي‌هاي اوليه به اين نتيجه رسيده که از بودجه 210 هزار ميليارد توماني امسال حداقل 80 هزار ميليارد تومان آن قابل وصول نيست و در واقع عددسازي محض است. اين موضوعي نيست که فقط اين دولت بگويد، بلکه سازمان مديريت دولت قبلي نيز بر آن تاکيد داشت و به من در اين ارتباط گزارش داد. از بودجه امسال در خوش‌بينانه‌ترين حالت 130 هزار ميليارد تومان قابل وصول است و ما با ايجاد منابع جديد در دولت که اگر مجلس آن را بپذيرد اين رقم را به 150 هزار ميليارد تومان رسانديم و 60 هزار ميليارد تومان کمتر از آن ميزاني است که در بودجه ذکر شده بود و اين 20 هزار ميليارد تومان اضافه شده همان‌طور که گفتم مربوط به منابع جديد است.

رييس‌جمهور با اشاره به اين‌که رشد اقتصادي کشور در سال 1391 رشد منفي بوده است، گفت: اين موضوعي نيست که آن را اين دولت اعلام کند ،بلکه دولت قبلي نيز آن را اعلام کرده است. وقتي گفته مي‌شود رشد اقتصادي منفي است، يعني اين‌که رکود در کشور حاکم است و رکود نيز به اين معناست که توليد رونقي ندارد و عدم رونق توليد يعني گراني و نياز به واردات، آن هم در شرايطي که در سايه تحريم‌ها، منبع اصلي دولت که متاسفانه در طي اين سال‌ها نفت بوده با مشکلاتي مواجه شده است و با توجه به اين موضوع درآمدهاي مالياتي نيز با مشکل روبرو مي‌شود بخصوص در شرايط رکود. روحاني با اشاره به نقدينگي موجود در جامعه و تشبيه آن به يک سيل مخرب، گفت: نقدينگي صداي سيل مخربي است که يک مرتبه در مقطعي در ارز، مسکن و يا سکه ايجاد شد. در حال حاضر 498 هزار ميليارد تومان نقدينگي در کشور وجود دارد که ميزان آن هشت سال پيش حدود 60 هزار ميليارد تومان بود و اکنون هفت برابر شده است.

رييس‌جمهور ادامه داد:ان‌شاءالله دست به دست هم بدهيم و مشکلات را از پيش پا برمي‌داريم، عليرغم اين‌که مي‌بينيم مشکلات به اندازه کوه است، اما اراده و حمايت مردم بالاتر است و همچنين حمايت حق که اصل است.

رييس‌جمهور با اشاره به صحبت‌هاي خود به مناسبت هفته دولت در حرم مطهر امام (ره) و اين‌که اعلام کرده بود با تشکيل کارگروهي ظرف 15 روز موانع توليد را شناسايي و راه‌حل‌هاي کوتاه مدت را در اين زمينه ارائه خواهد کرد، گفت: مشکلات را نمي‌شود يک دفعه حل کرد و بايد با برنامه‌ريزي در اين زمينه حرکت کرد و اين دولت عصاي موسي به دست ندارد و يد بيضايي هم ندارد و آن کلمه‌الله و کسي که مي‌توانست با اشاره همه را شفا بدهد ندارد .

رييس‌جمهور ‌گفت: دولت اين تعهد را دارد که همه چيز را به مردم گزارش دهد، البته در گزارش اول نمي‌خواهيم به مردم مسائل تلخ را بگوييم، ولي معتقديم که بايد همه چيز را به مردم بگوييم. در اداره امور نبايد چيزي را از مردم مخفي کنيم، بايد آمار واقعي را به مردم بگوييم، نقاط قوتي که وجود دارد را بگوييم تا مردم اميدوار شوند، اما نقاط ضعف نيز گفته شود.

 


آدرس کوتاه :