محمدمهدی احمدی چهارشنبه شب به همراه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با حضور در غرفه ایرنا در محل نمایشگاه بین المللی کتاب ناشران جهان اسلام مشهد در ...
کد خبر : 65384

محمدمهدی احمدی چهارشنبه شب به همراه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با حضور در غرفه ایرنا در محل نمایشگاه بین المللی کتاب ناشران جهان اسلام مشهد در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: امسال ۴۰ میلیارد ریال به کل اعتبارات استانها برای خرید کتاب از ناشران استانی و حمایت از آنان افزوده و بین استانها توزیع شده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسهیلاتی را برای شبکه توزیع کتاب در استانها در نظر گرفت تا متقاضیان کتابفروشی با بهره گرفتن از این تسهیلات به گسترش شبکه توزیع کمک کنند.
او گفت: هر سال اعتبارات مربوط به برگزاری نمایشگاههای کتاب استانی افزایش داشته است زیرا وزارت ارشاد معتقد است برگزاری اینگونه نمایشگاهها به آشنایی مردم با تازه های نشر، گسترش کتابخوانی، تبادل نظر و افزایش تجربیات ناشران کمک می کند.
احمدی در مورد چاپخانه ها نیز گفت: پیش از این متولی بخش فنی چاپخانه ها و ماشین آلات آنها وزارت ارشاد بود اما طبق تفاهمنامه ای بین این وزارتخانه و وزارت صنعت از این پس متولی ورود ماشین آلات خارجی و بخش فنی چاپخانه ها وزارت صنعت است و وزارت ارشاد فقط بر نحوه چاپ نظارت دارد.
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده که باعث بروز مشکلاتی برای چاپخانه داران در کشور شده نیز گفت: در ارتباط با حل این مساله در حال مذاکره با سازمان امور مالیاتی هستیم تا مشکل چاپخانه داران در این خصوص حل شود.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیتهای فرهنگی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: این عنوان برای ۱۰ سال آینده در مشهد باقی خواهد بود و اگر برنامه های مرتبط با پایتخت فرهنگی جهان اسلام استمرار یابد ظرفیتهای فرهنگی و تاریخی مشهد بیش از پیش معرفی خواهد شد.
او افزود: به دلیل وجود بارگاه منور رضوی در مشهد و ظرفیتهای بالایی که در این شهر وجود دارد معتقدیم که ظرفیتها کامل شناخته نشده و استمرار برنامه های مرتبط با پایتخت فرهنگی جهان اسلام به شناسایی ظرفیتها کمک شایانی می کند. معرفی ظرفیتهای پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیاز به یک اراده جمعی دارد و فقط وزارت ارشاد نمی تواند در این زمینه موثر باشد لذا کمک همه دستگاههای اجرایی برای معرفی ظرفیتها در قالب برگزاری هفته فرهنگی کشورهای اسلامی و هفته های فرهنگی مشهد مقدس در کشورهای جهان اسلام ضروری است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در طول برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد ۹۰۰ میلیون تومان بن خرید کتاب بین متقاضیان توزیع شده است.
سید سعید سرابی افزود: بنهای خرید کتاب توسط برخی کتابفروشیهای شاخص تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت.
نوزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب ناشران جهان اسلام همزمان با هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس که از ۹ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر شده بود دیشب به کار خود پایان داد.
خبرنگار: میترا عبداللهی **انتشار: حسین کریم زاده


آدرس کوتاه :