در ادامه این گزارش آمده است: جای خالی آیت‌ا... به شدت احساس می‌شود. همان آیت‌اللهی که چپ و راست برایش معنا نداشت و تنها به منافع و مصالح ملی ...
کد خبر : 68109

در ادامه این گزارش آمده است: جای خالی آیت‌ا… به شدت احساس می‌شود. همان آیت‌اللهی که چپ و راست برایش معنا نداشت و تنها به منافع و مصالح ملی می‌اندیشید که همین سبب شد تا در یک سالی که از رحلتش گذشت، اصلاح‌طلب و اصولگرا بگویند «جای خالی‌اش» بسیار احساس می‌شود.

**اصولگرایان در فراغ هاشمی چه گفتند؟
اصولگرایان در مواجهه با آیت‌الله هاشمی دو طیف بودند. طیفی که قائل به تدبیر و فراجناحی بودن سردار سازندگی بودند و طیفی که به دلایل سیاسی بارها به مخالفت با آیت‌الله پرداختند اما اکنون هر دو طیف به‌خوبی قائل به جاری خالی او در کشور هستند به‌ویژه آنگاه که با مشکلاتی مواجه می‌شوند یاد رئیس فقید مجمع مصلحت را در مصلحت‌یابی بیش از همیشه خالی می‌بینند. آیت‌الله موحدی کرمانی گفت: «از اینکه جای ایشان را در جلسه خالی می‌بینم، کوهی از غم بر دل من نشسته است.» مرتضی بانک رئیس مناطق ازاد هم چندی پیش گفته بود: «جای آیت‌ا… هاشمی‌ رفسنجانی خالی می‌ماند و در آینده بیش از حال متوجه جای خالی ایشان می‌شویم.»

محمدرضا باهنر اخیرا گفته است: «با سعه‌صدر، صبوری و بردباری و کیاستی که آقای‌هاشمی داشت و خداوند هم کمک کرد بسیار محبوب از دنیا رفت. آقای‌هاشمی از ابتدا تلاش می‌کرد که فراجناحی عمل کند. در هر صورت در یک کلام آقای‌هاشمی به دنبال جذب بودند و دافعه‌شان بسیار کمرنگ و ضعیف بود‎.» یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با بیان اینکه کسانی که به مرحوم هاشمی اهانت کردند باید توبه کنند گفت: «آنهایی که قصدشان حذف هاشمی از نظام بود هم باید توبه کنند.»

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم تصریح کرد: «این شخصیت کم‌نظیر و بی‌بدیل بعد از ارتحال امام در کنار مقام معظم رهبری قرار گرفت و یاری استوار، قوی و محکم برای ایشان بود. من مستقیما و در جلسات خصوصی از جمله جلسات اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از آن مرحوم شنیدم که فرمودند در دو دوره ریاست جمهوری‌ام برخلاف همه روسای‌جمهور همه وزرای خودم را با آیت‌ا… خامنه‌ای هماهنگ می‌کردم و در جایی که ایشان موافق نبود وزیری را نمی‌گذاشتم با اینکه هیچ الزام قانونی در این زمینه وجود نداشت. سایر روسای جمهور چنین کاری نمی‌کردند بلکه نسبت به سه وزیر اطلاعات، کشور و امور خارجه وظیفه هماهنگی داشتند.»

علی‌اصغر یوسف‌نژاد، یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی هم گفت: «فقدان حضور آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی در شرایط سخت تصمیم‌گیری به ویژه در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی یک سال گذشته به شدت احساس می‌شود. محبوبیت و منزلت آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی و موقعیت و جایگاه ایشان در عرصه‌های سیاسی در قلوب مردم همچنان محفوظ است.»

مهدی چمران هم در فراق آیت‌ا… هاشمی نوشت: «آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با حضور در مناصب حساس نظام در برهه‌های مختلف تثبیت انقلاب، جنگ تحمیلی، دوران سازندگی و… دین خود را نسبت به اسلام، نظام و مردم ادا کرد و با حضور موثر در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی دفاع، ریاست‌جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام همه همت و توان خود را برای پیشبرد اهداف انقلاب به کار بست.»

**باور سخت نبود هاشمی برای اصلاح‌طلبان
اصلاح‌طلبان بیش از اصولگرایان جای خالی آیت‌ا… را احساس می‌کنند چرا که در برهه‌های مختلف با تدابیر او توانستند موفقیت‌هایی کسب کنند. یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه هاشمی پس از فوتش نیز در جامعه ایران تاثیرگذار خواهد بود گفت: «‌تا زمانی که ایشان در قید حیات بودند یک نقش بر عهده داشتند و پس از رحلتشان نقش دیگری را ایفا می‌کنند. اندیشه ایشان زنده است و مورد استفاده همه علاقه‌مندان منافع ملی قرار خواهد گرفت. همه کسانی که مشی و منش ایشان را قبول دارند باید تلاش کنند تا کشور در مسیر توسعه، ثبات و عدالت بخشی گام بردارد.»

آذر منصوری تصریح کرد: «پس از رحلت ایشان باید توجه بیشتری نسبت به مساله ایجاد دوقطبی در کشور داشته باشیم. دوقطبی می‌تواند کشور را به کشمکش‌هایی سوق دهد که جلوی پیشرفت همگان را بگیرد. از همین رو تاکید داریم باید به دوقطبی‌ها دامن زده نشود.» محمدرضا تابش در پاسخ به پرسشی درباره‌ فوت مرحوم آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی و تاثیر آن بر ساختار سیاسی کشور گفت: «این اتفاقی بد و ناگوار بود؛ فقدان آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی امری تاسف انگیز است اما راهی که ملت انتخاب کرده است که همان راه حفظ اهداف و شعائر اسلامی بر پایه رای مردم است و از این جهت ساختار سیاسی تغییر چندانی نخواهد کرد.»

محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس هم با بیان اینکه آیت‌ا… هاشمی شخصیت منحصربه‌فردی در انقلاب بوده و هیچ چیزی خلأ ایشان را پر نمی‌کند، گفت: آیت‌ا…هاشمی رفسنجانی برای خیلی از حوادث و وقایع سنگ صبور و لنگرگاه بود، در واقع مرد عبور از بحران‌ها و چالش‌ها بود. وی افزود: تاثیر فقدان وی در تحولات سیاسی دیده می‌شود به عنوان مثال یکی از جاهایی که این خلأ حس می‌شود مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ البته به طور کلی ایشان در هر جایی که حضور داشت، محور بود. همین طور در ابعاد بین‌المللی یا مساله فلسطین، آیت‌ا…هاشمی جزو پیشگامان بود. هاشمی الگویی ازشرح صدر، مدارا و نقدپذیری بود که همین وی‍ژگی‌ها را به مسئولان هم می‌توان توصیه کرد.

قاسم میرزایی نیکو نماینده دماوند در مجلس تاکید دارد:«جای خالی مرحوم هاشمی رفسنجانی کاملا حس می‌شود. آن‌هم به دو دلیل؛ یکی بحث وفاق است که وقتی میزان تشتت را مشاهده می‌کنیم، جمع کننده‌ای وجود ندارد که بتواند این شیخوخیت را داشته باشد و همه را دور یک محور جمع کند. دوم اینکه ایشان مسائل مهم کشور را به‌گونه‌ای مدیریت می‌کرد و اجازه نمی‌داد که به نحو دیگری منتشر یا انعکاس پیدا کند لذا از این دو جهت جای خالی ایشان کاملا در عرصه سیاسی کشور احساس می‌شود.»

*منبع: روزنامه آرمان؛ ۱۳۹۶،۱۰،۱۶
**گروه اطلاع رسانی**۲۰۵۹**۲۰۰۲**انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصی


آدرس کوتاه :