غلام بابوته، بازیگر نمایش‌های تخت حوضی در گفت‌وگویی با ایسنا با اشاره به جشنواره‌ی اخیر آیینی سنتی، گفت: امسال در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی به ابعاد بیشتری پرداخته ...
کد خبر : 57988

غلام بابوته، بازیگر نمایش‌های تخت حوضی در گفت‌وگویی با ایسنا با اشاره به جشنواره‌ی اخیر آیینی سنتی، گفت: امسال در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی به ابعاد بیشتری پرداخته شده و سعی شده تا ارزش بیشتری برای نمایش‌های آیینی و سنتی قائل شویم، البته اگر در این راه سنگ‌اندازی نشود و اجازه دهند تا مسئولان دلسوز کشور به کار خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: اصولا در سطح دنیا اگر هنرمند از نظر مالی تأمین نشود، نمی‌تواند خلاقیت داشته باشد به همین دلیل وضعیت و معیشت تمام هنرمندان در سراسر دنیا با هنرمندان کشور ما بسیار متفاوت بوده است.

بابوته با بیان اینکه هنرمندان جامعه ما برای گذراندن زندگی خود باید در کنار این عرصه به حرفه‌های دیگر هم روی بیاورند، اظهار کرد: به همین دلیل است که نوآوری و خلاقیت در هنر ما دیده نمی‌شود و اگر هم شاهد خلاقیتی هستیم صرفا به خاطر عشق و علاقه خود هنرمند به این حرفه است.

او تاکید کرد: هدف مدیریت و مسئولین باید بر مبنای بها دادن به تئاتر ملی کشور ( تعزیه، خیمه‌شب بازی و… )باشد.

این بازیگر تئاتر که بیشتر در قالب نمایش‌های تخت حوضی به فعالیت مشغول است، بیان کرد: نمایش تخت حوضی نسبت به رشته‌های دیگر تئاتر در خطر بیشتری است و  اگر سیاست‌گذاران کلان جامعه از تئاتر به خصوص تئاتر سنتی کشور حمایت نکنند قطعا نمایش‌های سنتی روز به روز تضعیف خواهد شد ،هرچند حالا هم تئاتر سنتی کشور حال مساعدی ندارد.

غلام بابوته در عین حال گفت: برپایی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فقط به خاطر همت مسولانی چون داوود فتحعلی بیگی شکل می‌گیرد.

او با بیان اینکه هدف بیشتر تئاترهای اجرا شده سرگرمی است گفت: اگر قرار باشد تئاتری تولید شود که هدف آن ارتقاء فرهنگ جامعه باشد نیاز به حمایت مالی دارد، اما بودجه وزارت ارشاد به قدری ضعیف است که نمی‌توان برای حمایت از آنها انتظاری داشت.

این بازیگر تئاتر افزود: مسئولان باید از نظر مالی وزارتخانه تأمین شوند تا بتوانند بودجه گروه‌های افراد متخصص این عرصه را پرداخت کنند همچنین باید افراد متخصص و اهل فن این حرفه به عنوان سیاست گذار در رأس امور قرار گیرند چون کسی که دلش به حال تئاتر بسوزد، می‌تواند تصمیم درستی برای هنرمند و هنر این جامعه بگیرد.  

وی با اشاره به نمایش‌نامه‌های کلاسیک گفت: در سراسر دنیا به آثار ویلیام شکسپیر پرداخته می‌شود اما همه دنیا در درجه اول برای نمایش‌های ملی خود ارزش بیشتری قائل هستند، ما هم باید برای فرهنگ ملی کشور خود ارزش بیشتری قائل شویم .

او ادامه داد:‌ اگر به نمایش‌های ملی بها داده شود، می‌توانیم در سطح جهان با نمایش‌های ملی کشور خودنمایی کنیم چراکه هیچ نمایشی مشابه نمایش‌های سنتی به خصوص تئاتر تخت حوضی وجود ندارد.

این بازیگر تئاتر با بیان اینکه نمایش‌های سنتی ایران یکی از بارزترین نماد نمایشی در سطح دنیاست، خاطرنشان کرد: اگر به نمایش‌های ملی کشور بها دهیم و امکانات مورد نیاز را در اختیار افراد متخصص قرار دهیم، می‌توانیم در تمام دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی با اشاره به مشکلات محتلف در حوزه تئاتر گفت: پخش نکردن نمایش‌های ایرانی یکی از معضلات اصلی در تلویزیون است و اگر هم تئاتری پخش می‌شود حضور سیاه باز در آن ممنوع است.

غلام بابوته با اشاره تغییرات ایجاد شده در نمایش‌های تخت حوضی گفت: هر ژانر نمایشی در طول زمان دچار تحولاتی می‌شود، یکی از عناصر اصلی نمایش‌های تخت حوضی ساختارشکنی است که این عنصر جزو قانون‌های نانوشته تئاتر نیز به شمار می‌رود.

این بازیگر در پایان با اشاره به اینکه جشنواره نمایش‌های آیینی وسنتی هر دو سال یکبار برگزار می‌شود، گفت:‌ اصحاب قلم و افراد فعال در رسانه‌ها در جریان برپایی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی هستند اما بعد از پایان جشنواره همه آنها این نمایش‌ها را فراموش می‌کنند و جشنواره دیگر هیچ اهمیتی ندارد.
 

انتهای پیام


آدرس کوتاه :