من از عبارت مشمئز کننده رسایی درباره رهبری انقلاب عذرخواهی میکنم و متاسفم که وی این عبارت را به ساحت مقدس رهبری وارد میکند و برای اهداف سیاسی خود حاضر ...
کد خبر : 236
من از عبارت مشمئز کننده رسایی درباره رهبری انقلاب عذرخواهی میکنم و متاسفم که وی این عبارت را به ساحت مقدس رهبری وارد میکند و برای اهداف سیاسی خود حاضر است حتی از رهبری اینگونه خرج کند که نماینده و همکارش را تضعیف کند.برادر عزیز اگر ما نجابت میکنیم و از روزنامه رنگی 8 صفحه ای تو حرف نمیزنیم و از پولهایی که به روزنامه تو کمک می شود حرف نمی زنیم. اگر بخواهیم مانند تو صحبت کنیم ادبیاتش را بلدیم.

به گزارش خبرنما-به نقل آفتاب: نشست نوبت عصر صحن علنی امروز (دوشنبه 21 مرداد) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس در ساعت 14:15 آغاز شد.

به گزارش تابناک، دستور کار امروز مجلس ادامه بررسی وزراء پیشنهادی دولت یازدهم برای کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس است.

مفهوم اعتدال در کابینه روحانی بارز است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه کابینه حسن روحانی کابینه اعتدال است گفت: گرایش های مختلف مردم پای صندوق های رای باهم کنار آمدند و همراه شدند، ماهم با هرسلیقه و نظر سیاسی که داریم به هنگام رای به وزیران پیشنهادی باهم و با دولت برآمده از رای مردم همراه شویم.

محمدرضا تابش در موافقت با کلیات رأی اعتماد به کابینه گفت: وظیفه خویش می دانم که برای قدردانی از حضور و مشارکت مردم شریف ایران در انتخابات ریاست جمهوری و خلق حماسه سیاسی مورد نظر مقام معظم رهبری امروز از برنامه های دولت منتخب آنان دفاع کنم و از نمایندگان محترم بخواهم که همراه با رأی معنا دار ملت، به کابینه پیشنهادی جناب آقای دکتر روحانی رای اعتماد دهند.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب با اشاره به آیاتی از سوره حجرات افزود: مطالعه و بررسی برنامه ها و توانایی وزرای پیشنهادی حق یکایک ماست . اما انجام این مهم باید بر پایه اخلاق و موازین دینی باشد. قرآن کریم ما را در این راه از غیبت و کنجکاوی و گمانه زنی درباره افراد باز می دارد و این گناهان را مستوجب سخت ترین عقوبت ها می داند.

تابش همچنین تصریح کرد: اکثریت مردم ما در 24 خرداد رای به تغییر و اصلاح وضع موجود در کشور دادند و به اعتدال، ثبات و عقلانیت امید بستند. دولت تدبیر و امید حاصل همین گفتمانی است که در طول انتخابات شکل گرفت.

وی ادامه داد: نقش راه گشایانۀ مقام معظم رهبری، حضور فعالانۀ همۀ سلیقه ها ، گروهها و جریانهای سیاسی در این انتخابات و اثرگذاری شخصیت های مقبولِ مردم در خلق این حماسه بزرگ برجسته است.

تابش همچنین تأکید کرد: باید از یادنبرد مردم در این انتخابات به افراط و افراطی گری نه و به اعتدال و عقلانیت آری گفتند. اکنون نوبت ماست که به انتخاب آن روز مردم و به کابینۀ امروز منتخب مردم آری بگوییم و به انتخاب، امید و اعتماد مردم رای مثبت بدهیم.

وی ادامه داد: ترکیب کابینه پیشنهادی ترکیبی اعتدالیست. فصل مشترک آرای ملی و مجموعه ای است که باهم معنا دارد. این کابینه ترکیبی بهم پیوسته و توانمند و متوجه به جهات مختلف سیاسی است پس مناسب است به کل این کابینه رای اعتماد بدهیم .

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: حدود سی  و چهار قطعنامه توسط اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل بر علیه ایران موجب شدت گرفتن تحریمها ، وضعیت بد اقتصادی کشور، تورم و نرخ بیکاری دو رقمی و رشد اقتصادی صفر شده است . این درحالیست که دولتهای نهم و دهم 63 درصد درآمد نفتی ایران طی 108 سال گذشته ، معادل 700 میلیارد دلار را هزینه کرده اند که اگر مبتنی بر برنامه ریزی های علمی و واقع بینانه بود، ما امروز به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده بودیم .

وی افزود: برای ما به عنوان ام القرای جهان اسلام مایه سر افکندگی است که کشورمان از نظر فساد مالی جزو ده کشور اول جهان و ازنظر رواج طلاق در رتبه چهارم دنیا باشد و تعداد معتادان ما بنابه اعلام مقامات رسمی از 4 میلیون نفر متجاوز گردد.

تابش با بیان اینکه کمک واقعی مجلس؛ در این شرایط دادن رای بالا به وزیران منتخب است تصریح کرد: آشنایی و تسلط وزیر خارجه پیشنهادی به حوزۀ ماموریت و قدرت آینده نگری او بی تردید در خروج کشور از نگرانی های کنونی تاثیرگذار خواهد بود.

وی تأکید کرد: در حوزه نفت و انرژی، تجربه و کارآمدی وزرای معرفی شده می تواند تضمین کنندۀ اجرای برنامه های مهم دولت در این حوزه باشد.

تابش همچنین گفت: برنامه های حوزه اقتصادی دولت متناسب با مهمترین نیازها و چالش های کشور است. وزرای مجرب و توانمندی که معرفی شده اند مسلما خواهند توانست با بهبود شاخص های اقتصادی و رونق تولید، عمران و آبادانی کشور و رفاه مردم را رقم زنند.

این نماینده مجلس افزود: در حوزه های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری برنامه های دولت بسیار درخشان است و وزرای منتخب می توانند با بینش و روش اعتدالی که دارند «دانشگاه با ثبات و دارای تحرک علمی» و «مدرسه هوشمند و خلاق» را در کشور ایجاد کنند و توسعه دهند.

وی ادامه داد: در حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیز وزیران پیشنهادی از تناسب بالایی با حوزه های مسئولیت خود برخوردارند و توانایی تحقق شعارهای دولت را دارند.

تابش در خصوص سیاست خارجی گفت: در حوزه سیاست داخلی، قضایی، دفاع و امنیت، جامعه بیش از هرچیز به دنبال شرایط امن و بدور از ترس و نگرانی است. باید رویکردهای امنیتی و افراطی جای خود را به رویکردهای قانونی و مدنی بدهد و اسباب تحقق شعارهای ریاست جمهور در تامین آزادی ها و استیفای حقوق اساسی شهروندان و تقویت بنیه دفاعی کشور فراهم شود .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ضمن قرائت چند بیت شعر گفت: گرایش های مختلف مردم پای صندوق های رای باهم کنار آمدند و همراه شدند، ماهم با هرسلیقه و نظر سیاسی که داریم به هنگام رای به وزیران پیشنهادی باهم و با دولت برآمده از رای مردم همراه شویم. فرصت کم نظیری برای حل مشکلات کشور و عبور از تنگناها فراهم شده است، این فرصت را از دست ندهیم و کاری بکنیم .

حمید رسایی به عنوان مخالف کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.
حمید رسایی: از برخی سخنان حسن روحانی بخصوص در عرصه سیاست خارجی تشکر می کنیم.

کشور ما تاکنون کابینه به این مسنی نداشته است. معدل سن دولت 60 سال است.

برخی وزرا مشکل قلبی دارند و چند بار سکته قلبی داشتند.

نسل سوم چه گناهی کرده که از مدیران نسل اول که تورم 50 درصدی و آشوب خیابانی را رقم زدند، استفاده شود؟

برای نقد برخی وزرای شما کافی است به نشریه گل‌آقا رجوع شود.

این کابینه میدان دار عملیات های بزرگ اجرایی نخواهدبود. کابینه شما  کابینه پشت کارتابل‌ها خواهد بود.

آقای روحانی شعار اعتدال می دهد اما برخی وزرای پیشنهادی سابقه افراطی گری و حمایت از فتنه که شبه کودتا بود، و تعطیلی کلاس‌ها در فتنه و همراهی با فتنه‌گران دارند.

آقای روحانی، شما محمدرضا صادق را به عنوان نماینده‌تان در شورای نگهبان معرفی کردید که بسیار منطقی عمل کرد و جلوی برخی فتنه‌گری ها را گرفت.

یکی از چهره های شاخص در کابینه شما حضور در فتنه را هماهنگ با نهادهای امنیتی می‌دانند که قابل قبول نیست.

– آقایی که پشت تریبون مجلس به ما می‌گویی کاسب فتنه! آیا رهبر شما که بارها از فتنه‌گران سوال کرده و گفته چرا عذرخواهی نمی‌کنند، کاسب فتنه است؟

درباره حادثه سال 78 هم حرف زیادی داریم.

خداراشکر  که امروز صف‌بندی‌های داخل شفاف‌تر شد. مردمی که مذاکرات را دنبال می‌کنند از خود می پرسند که آیا رهبری هم کاسب فتنه بود که فرمودند صدبار از آنها پرسیدم ولی جواب نمی‌دهند؟ برخی با واژه‌سازی و گفتن کاسب فتنه به دنبال به فراموشی سپردن فتنه هستند.

به برخی گفتم چرا علیه فتنه موضع گرفتید، گفتند ما بعد از جلسه با رهبر معظم انقلاب به بعد موضع نگرفتیم. گفتم این اول دعوا بود، رهبری فرمودند موضع بگیرید ولی نگرفتید.

تعداد قابل توجهی از وزرای پیشنهاد شده سابقه امنیتی دارند ولی برای وزارت خانه امنیتی، یعنی اطلاعات وزیری معرفی شده که سابقه امنیتی ندارد. آیا قرار است این وزارت خانه با مدیر در سایه اداره شود؟

– مگر آقای روحانی شما نبودید که گفتید نمی‌خواهم حکومت پادگانی درست کنم؟

– بسیاری از وزرای پیشنهادی تحصیل کرده غرب هستند. یکی از وزرای پیشنهادی در نوروز امسال برای اخذ گرین‌کارت مصاحبه داده است.

– روی حساس‌ترین وزارت خانه اقتصادی کشور چطور است که تحریم‌کنندگان ما از وزیر پیشنهادی نفت استقبال می‌کنند؟ چرا از وزیر پیشنهادی خارجه استقبال می‌کنند؟

– برخی وزرای پیشنهادی سابقه رد صلاحیت دارند. آیا معرفی آنها به معنای به چالش کشیدن  مجلس نیست؟

– درباره وزیر پیشنهادی نفت، آقای روحانی نامه خودشان درباره کرسنت به رئیس جمهور وقت را از یاد برده‌اند؟ در این نامه 4 تذکر دادید.

– مجلس را در بزنگاه‌ها قضاوت می‌کنند. الان بزنگاه است.

– از معدودی همکاران  گلایه می کنم که برخی جلسات را در رستوران ها و مجامع عمومی گرفتند بخصوص روسای یکی از کمیسیون های نظارتی. در اعتراض به اینکاربنده از کمیسیون اصل 90 استعفا می دهم و به کمیسیون دیگری می روم. من این موضوع را به ایشان گفتم که پشت تریبون خواهم گفت.

احمد توکلی به عنوان موافق کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.

پیش از سخنان توکلی، عثمانی نماینده بوکان در تذکر آئین‌نامه ای به نطق رسایی: وی رای مردم را تمسخر گرفته و دولت را دولت لب مرزی یاد کرده. ناطق باید درباره موضوع صحبت کند. وی روحانی را محاکمه کرد. درباره کلیات صحبت کرد؟ آقای لاریجانی شما باید جلویش را می‌گرفتید.

لاریجانی: خب ایشان مخالف بود دیگر.

عثمانی: باید درباره کلیات صحبت میکرد.

لاریجانی: وی می‌توانست درباره برنامه و ترکیب کابینه اظهارنظر کند و اشکالی ندارد.

ثنایی در تذکر آئین‌نامه‌ای دیگر: تذکر من مستند به ماده 24 و 113 آئین نامه است. باید تفاوت قائل شویم بین مخالفت با خط مشی دولت با خط کشیدن روی منافع ملی کشور و برگزاری یک انتخابات که حماسه سیاسی نام گرفته است. یکی از صحبت های ناطقین صبح امروز و صحبت یک ناطق الان، به معنای نادیده گرفتن رای مردم است.

لاریجانی: نه این به معنای نادیده گرفتن رای مردم نبود. شما حرفتان شبیه به آقای عثمانی است. و اقدام رسایی اشکال آئین‌نامه‌ای ندارد.

قاضی‌پور در تذکر آئین‌نامه‌ای: من تذکر 79 دارم.  راجع به جلسه چهارشنبه هفته قبل. من این بار به احترام شما از رسایی گذشت میکنم دفعه بعد گذشت نخواهم  کرد.

لاریجانی: نکته هفتادونهی نشنیدیما.

پیرموذن: من شنیدم. آنها که برای موسوی کار کردند، برای نخست وزیر امام کار کردند تا موقع اعلام نتیجه. رسایی زد به رئیس جمهور که تبلور اراده ملت است.

لاریجانی: شما هم تمام کنید که تمام شود. جنس هفتادونهی نیافتیم. این بحث ها وقت ما را دارد می‌گیرد.

کولیوند در تذکر ماده 79: یکی از ناطقین صبح بحثی را در تریبون مجلس مطرح کرد که در کشور پخش شد و این توهینی است به خطه بزرگ لر و قوم بزرگ لر. خیلی جالب نبود که مطرح کند اگر وزرایی معرفی شوند که مورد وثوق این فرد نباشند ما با چماق لری می زنیم. این منطق ندارد. قوم لر و ترک ها کسانی بودند که مقابل دشمنان بزرگ کشور ایستادند.

لاریجانی: ایشان توضیح داد و گفت مقصودش توهین نبوده و یک اصطلاح بوده. اینها اقوام شریفی هستند و بزرگواری قصد توهین نداشته.

کاظم جلالی: بر اساس ماده 79 من 5 دقیقه اجازه پاسخگویی دارم. رسایی صریحا به نطق من اشاره کرد. تعجب می کنم آقای لاریجانی می گوید که 79 نیست. من از عبارت مشمئز کننده رسایی درباره رهبری انقلاب عذرخواهی میکنم و متاسفم که وی این عبارت را به ساحت مقدس رهبری وارد میکند و برای اهداف سیاسی خود حاضر است حتی از رهبری اینگونه خرج کند که نماینده و همکارش را تضعیف کند. در ایام فتنه من برای یک سخنرانی دعوت شدم به دانشگاه رشت. شب که در هواپیما نشستم دیدم عزیزی کنار من نشسته و گفت من فرمانده ناحیه اجتماعی رشت هستم. برادرزاده رسایی در فتنه دستگیر شد و رسایی پدر نیروی انتظامی را درآورد برای آزادکردنش. برادر عزیز اگر ما نجابت میکنیم و از روزنامه رنگی 7 صفحه ای تو حرف نمیزنیم و از پولهایی که به روزنامه تو کمک می شود حرف نمی زنیم. اگر بخواهیم مانند تو صحبت کنیم ادبیاتش را بلدیم. من 14 سال جبهه بودم الان اتوکشیده هستیم و در مجلسیم. شما با بیان و قلمتان و اجازاتی که دارید به همه بتازید … اینکار را نکنید. به مصلحت نیست. امروز به دنبال اینیم که اگر اندک شکافی در بین حاکمیت و ملت بود با این رای پوشانده شود. من صبح گفتم فتنه و فتنه گر محکوم است. اما باید مر کلام رهبری را عمل کنیم. شما چه قدر افراد را به خاطر ساکتین فتنه زدید. شما چقدر آقای لاریجانی را زدید. خوب شد؟ شما خودزنی کردید و دیدید نتیجه انتخابات چه شد؟ مردم تفکر شما را برنمی‌تابند.

لاریجانی: خوب است که این بحث فیصله یابد.

_ رسایی: خداراشکر که امروز مشروح مذاکرات حتی از تلویزیون هم پخش می شود. تعجب میکنم جلالی نطقی شیوا میکند و کسی مانعش نمی‌کند. و حتی لاریجانی به وی نمیگوید موضوع برادرزاده بنده چه ربطی به بنده دارد؟ آقای جلالی در موافقت صحبت کرد، خب مخالف باید در نقدش صحبت کند. طبیعی است که مخالف صحبت های موافق را نقد میکند. نکته دیگر اینکه طبیعتا حق پاسخگویی از تریبون مجلس برای برادر بنده که بسیار محترم و سالم است. با اینکه از مدیران اصلاحات بود اما فشارهای زیادی از مجلس ششم به ایشان آوردند که باج بدهد ولی باج نداد و از مدیرکلی سیاسی قزوین برداشتند. البته ما نظرات هم را نقد می کنیم. من هیچ فشاری در آن زمینه به نیروی انتظامی نیاوردم. آقای احمدی مقدم خوب است که گزارش آن حادثه را بدهند. فردی که آن برخورد را کرده بود با برادرزاده من، از ضوابط خارج شده بود و من آن را پیگیری کردم وگرنه فشاری درکار نبود. خوشحالم صف بندی ها امروز مشخص تر شد و شما ربط و بی ربط فرصت تذکر را به همه دادید.

-لاریجانی: اگرمنصفانه قضاوت کنید، برخی وقتی تذکر دادند من گفتم رسایی می تواند این حرفها را بزند. اما اگر صریحا یا تلویحا درباره کسی صحبت کنید، میتواند قانونا صحبت کند.

لاریجانی در پاسخ به درخواست وقت بزرگواری برای پاسخ: من از شما دفاع کردم و گفتم که منظورتان آن نبوده که توهینی شود.

توکلی:

پیش از دفاع کلی از کابینه، میگویم علت عدم توفیق نامزدهای اصولگرا این بود که اکثریت این جریان در سالهای گذشته هرچه رئیس جمهور کرد یا دفاع کردند یا نقد خوبی نکردند. هرچه مردم نالیدند اینها به داد نرسیدند لذا توجیه کننده و مسبب وضع موجود شناخته نشد. رفتار یک نامزد اصولگرا هم شبیه رئیس جمهور وقت بود و مردم را از اصولگرایان می‌ترساند.

مردم به اصلاح طلبان هم رویکردی نداشتند چرا که نامزدشان قبل از انتخابات در تمام نظرسنجی ها، وضع خوبی نداشت.

روحانی هیچ پیشنه اصلاح طلبانه ای از نظر جناحی نداشت و جزو اصولگرایان هم به حساب نمی آمد. انتقاداتش در بخصوص سیاست خارجی این امید را به وجود آورد که تغییری ایجاد شود. بویژه انصراف عارف و عقلانیت طیف مقابل، نشان دیگری بود که روحانی غیراصلاح طلب، اصولگرا هم نیست. در هر حال روحانی به ریاست جمهوری برگزیده شد و مردم و رهبری و رقیبان تبریک گفتند.

وضعیت فعلی حاصل مدیریت سابق است که تحریم ها هم آن را تشدید کرده است. کسری بودجه عظیم، ناکافی بودن ارز و دشواری واردات و نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها و تورم کمرشکن و بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی و … وجود دارد. در این موقعیت اگر دست به دست هم بدهیم امید رفع مشکلات وجود دارد.

نه موافقت امثال من با کابینه نامشروط است و نه مخالفت‌ها، مخالفتی 100 درصدی.فتنه گری 88 اقدام علیه امنیت ملی، عدم تمکین به قانون اساسی و هنجارشکنی بود و عضویت آنها در کابینه درست نیست.

هرکس بخواهد در دولت نقش ایفا کند باید وفاداری‌اش به نظام را ثابت کند. امیدواری زیادی وجود دارد که کابینه به سیاست های کلی رهبری پایبند خواهند بود.دقت در سابقه تخصصی و تحصیلی نشان میدهد که عمده وزرای پیشنهادی از تخصص مرتبط برخوردارند.

یکی از شرایط دفاع من از کابینه، استواری رئیس  جمهور و کابینه در دفاع از حق هسته ای ملت ایران است. آقای ظریف تاکید کردند که از حق هسته‌ای ایران کوتاه نخواهند آمد.

بیرون آمدن از شرایط تورمی موجود در بهترین شرایط یعنی نبودن تحریم، حاکمیت عقل و تدبیر و یکپارچگی سیاسی حداقل 2-3 سال وقت می‌برد. لذا باید مهلت داد تا کار کنند.

اولین دلیل بنده برای موافقت با کلیات کابینه، مقابله با کوه مشکلات است. در دولت قبلی هم ابتدا موافقت کردم اما وقتی دیدم کارها چطور پیش می‌رود، مخالفت کردم.

از دولت روحانی تا جایی حمایت میکنیم که در مسیر عدالت، آزادی و استقلال و سایر ارزش‌ها گام بردارد. باید واقع‌بین بود. این کابینه را دکتر حسن روحانی معرفی کرده نه علی لاریجانی/ قضاوت بنده و دوستان مثبت و حمایت است، رأی منفی به کسانی‌که صالح نمی‌دانیم، تأثیری در این حمایت ندارد.

کریمی قدوسی به عنوان نماینده مخالف کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.

کریمی قدوسی: اگر فردای رأی‌گیری به وزیری رأی ندادیم، معنایش چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیست. اگر درخواست می‌کنیم وزیر بهتری معرفی شود، برای کمک به شماست. قانون رأی اعتماد را وظیفه مجلس دانسته است.

اینکه  گفتید 100 روزه مشکلات مردم را حل میکنیم، باعث امید مردم شد. چرا از صبح بیشتر مخالفان تاکیدشان روی فتنه است؟ چراکه فتنه بزرگترین خطر و تهدیدی بوده که از اول انقلاب اسلامی تا الان نظام و کیان اسلامی را در معرض تهدید قرار داده است.

کریمی قدوسی در ادامه سخنان خود، فرازهایی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره فتنه و فتنه‌گران را بازخوانی کرد.امروز مقام معظم رهبری همچون امام می‌گویند که آنها که فتنه کردند باید عذرخواهی کنند.

فتنه هزینه سنگینی به نظام تحمیل کرد. آقای روحانی! برخی وزرای پیشنهادی شما، وقت شما را خواهند گرفت و کابینه شما را به سمت تقابل با مجلس و ملت پیش می‌برند. بعضی وزرای پیشنهادی، دقیقاً‌ در مسائل مربوط به فتنه نقش بسیار فعالی داشتند. ما از دولت راستگویان حمایت میکنیم ولی این وزرای پیشنهادی تطابق ندارد با ادعاها. دانشگاه، دانشگاه، دانشگاه، محل تولید علم و قدرت، در فتنه‌ها سراغ مراکز پژوهشی و … رفتند و طرحهای با ارزش را تخریب کردند. دانشگاه را به دست چه کسی می خواهید بسپارید دوباره؟ آنها که آن وضعیت مشخص را در گذشته داشتند؟ 105 صفحه اسناد فتنه است که وزیر پیشنهادی اطلاعات انشاءالله بپردازند و نگویند من جلوی گزارش نویسی ها را میدهم.

کریمی قدوسی با نشان دادن برخی اسناد گفت، اینها 105 صفحه اسناد فتنه است. هدف آنها ایجاد بی ثباتی در کشور بود. اینها تاکتیک های بعد از فتنه شان است که دنبال کردند. نمایندگان باید به اینها توجه کنند. و انشاءالله آن چند نفری که همه روی آنها متفقند رای اعتماد نگیرند.


آدرس کوتاه :