به نیویورک خوش آمدید همواره حضور روسای جمهور  در نیویورک به خودی خود حضوری جذاب و پرحاشیه بوده است.به همین دلیل قصد داریم امروز بررسی اجمالی از سه دوره حضور دولت ...
کد خبر : 2156

به نیویورک خوش آمدید

همواره حضور روسای جمهور  در نیویورک به خودی خود حضوری جذاب و پرحاشیه بوده است.به همین دلیل قصد داریم امروز بررسی اجمالی از سه دوره حضور دولت های گوناگون(دولت اصلاحات-دولت مهرورز-دولت تدبیر و امید)به عمل آوریم.

گفتگوی تمدن ها،خاک شیر و خیار!

در سالیان گذشته و در دوران اصلاحات هرگاه رییس جمهور به مقر سازمان ملل رفت پس از سخنرانی باید جیغ می کشید و از مقر مورد نظر پا به فرار می گذاشت، اساسا پس از هر نشست سالانه مخالفان دولت اصلاحات تمام مشکلات رخ داده در آن سال اعم از حمله امریکا به عراق، قحطی در اتیوپی،سونامی اندونزی و افت کیفیت روغن نباتی شرکت روغن اسدآباد ممسنی را گردن رییس دولت اصلاحات می انداختند و معتقد بودند که سخنرانی خاتمی باعث به وجود آمدن این مشکلات در سرتاسر کره خاکی شده است، رییس دولت هم که بر این باور بود که تمامی اتفاقات از دوران ژوراسیک تا همان روز صبح تقصیر او بوده است عذرخواهی می کرد و مخالفان را به گفتگو دعوت می کرد. بزرگترین حضور خاتمی در نیویورک مربوط به پایه ریزی تئوری گفتگوی تمدن ها بود که بعدها و در دولت بعدی ثابت شد که این گفتگو را بگذارید در کوزه آبش را بخورید، دفعه آخری باشد که کسی از این قرطی بازی ها و سوسول بازی ها در می آورد ها!اینگونه شد که سفر به نیویورک در آن دوران با «خیار»و«خاک شیر»تفاوتی نداشت چون کسی از خوردن و نخوردن این دو ضرر نکرده است!

مشایی و بقایی پایه سفر بودند!

در دولت نهم و دهم از آنجایی که همه چیز به گونه دیگری رخ می داد تبعا توقع اینکه حضور رییس دولت وقت هم مانند بقیه روسای جمهور باشد مانند این بود که توقع داشته باشیم استاداسدی بتواند لیونل مسی را مهار کند. از تفاوت های عمده ای که حضور محمود احمدی نژاد با دیگر روسای جمهور داشت، میتوانیم به این موارد اشاره کنیم؛

–         به قول شاعر که می فرماید«غریبه توی غربت نگو چی شد محبت…» اعضای هیات دولت برای اینکه گرفتار غم غربت نشوند تا پسر دایی جواد اینا را هم با خود به نیویورک می بردند،شایعه کرده اند یکبار در فرودگاه کاروان دیپلماتیک کشورمان را با کاروان اعزامی المپیک اشتباه گرفته اند!

–         کاروان اعزامی در بدو ورود با چنان استقبال گرمی مواجه می شدند که عمرا اگر کسی دیگر بتواند به این درجه از گرما در استقبال شدن برسد، این میزان گرما گاهی به حدی می رسید که دقیقا مشخص نمی شد که کی زده و کی خورده!

–         در هیات دولت سابق افرادی مانند اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی حضور داشتند که بیشتر«پایه سفر» بودن و به عنوان تور لیدر دیگر اعضای کاروان اعزامی را همراهی می کردند.

–         اعضای هیات دولت برای این سفر هزینه سرسام آوری را در ابتدا روی دست دولت می گذاشتند اما پس از سفر و زمانی که با دست پر به وطن باز می گشتند به مخالفان ثابت می کردند که این سرمایه گذاری بی دلیل نبوده است، چون دقیقا به محض بازگشت به وطن از گاز تا محصولات کارخانه تشتک سازی ثلالث باباجانی هم تحریم می شدند.

زیر لفظی برای مخالفین و موافقین!

دولت تدبیر و امید با هزار توقع و امید از جانب مردم راهی نیویورک شد، در این خصوص دولت جدید با دو گروه مواجه بود، گروه اول کسانی بودند که توقع داشتند دکتر روحانی با صندلی ها گفتگو کند و خودش شخصا برود و با پشت دست بزند توی دهان دیپلمات های دیگر کشورها، این دسته را کسانی تشکیل می دادند که پس از اعلام نتایج انتخابات خود را پیروز می نامیدند اما در مقابل به اصلاح طلبان می گفتند«یاد بگیرید،ببینید چقدر جنبه شکست داریم و هی بعد از شکست خز بازی در نمی آوریم» اما دسته دوم را کسانی تشکیل می دادند که توقع داشتند بابت یک رای که در صندوق انداخته اند،دکتر روحانی برای شان از امریکا سوغاتی بیاورد و پس از بازگشت به وطن نیز هر روز صبح یکی از اعضای دولت برای شان نان بربری و پنیر تبریز بخرد و درب منازل شان ببرد. آخر برادر من یک رای داده اید توقع دارید هر روز وزرا و اعضا کابینه لباس های تان را ببرند خشکشویی و تحویل تان دهند؟!

 

به هرحال رویکرد دولت یازدهم در نیویورک توانست سران تمام کشورهای مخالف را شرمنده و برخی های دیگر را خز کند اما نتوانست دو گروه فوق الذکر را راضی کند، به همین دلیل ما توصیه می کنیم تا محمد جواد ظریف برای این دو گروه«زیر لفظی»تهیه کند تا بلکه راضی شدند!


آدرس کوتاه :