اقدام ناموجه صدا و سیما چرا و به چه علت؟


آیا مردم این حق را ندارند که رئیس جمهور را پس از این سفر تاریخی و مهم در قاب رسانه ای که به آنان تعلق دارد، ببینند و نظر وی پیرامون مذاکره تلفنی میان دو رئیس جمهور را که پس از 35سال رخ داده بطور زنده از زبان رئیس دولت خودشان بشنوند؟
کد خبر : 2136

 

خبرنمادکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پس از حضور شش روزه در سازمان ملل ساعتی پیش به خاک کشور بازگشت و با استقبال گسترده مردمی و مقامات رسمی از جمله معاون اول رئیس جمهور و علی اکبر ولایتی نماینده مقام معظم رهبری روبرو شد.

سفر دکتر حسن روحانی را می توان یک رویداد تاریخی در عرصه روابط بین الملل کشورمان قلمداد کرد. او در این سفر مورد استقبال ویژه مقامات کشورهای مختلف جهان قرار گرفت و پس از سال ها بسیاری از روسای جمهور و مقامات طراز اول سازمان های بین المللی به محل اقامت رئیس جمهور کشورمان در نیویورک رفته و با وی دیدار کردند.

پرونده دهسال مناقشه هسته ای کشورمان نیز در همین اولین گام با پیگیری سیاست های خردمندانه و هوشمندانه دیپلماتیک روند بسیار مطلوب، تسریع یافته و قاعده مندی را طی کرد و پس از مدت ها مذاکرات بی حاصل و زمانبر، عالی ترین شخصیت های دیپلماتیک شش قدرت جهانی با نماینده کشورمان بر سر یک میزه مذاکره نشستند و پس از پایان جلسه نیز تمامی این مقامات با ابراز رضایت از روند مذاکرات آن را گام بسیار مثبت در راستای پیشبرد مذاکرات و پایان بخشی به موضوعات لاینحل پیشین قلمداد کردند.

نکته جالب آنکه وزیر خارجه کشورمان با صراحت و قاطعیت اعلام داشت که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از اصول و حقوق حقه خود کوتاه نیامده و ضمن طرح این نکته که  دستیابی به انرژی هسته ای حق مسلم کشورمان است توانسته این پیشبرد گفتمانی را داشته باشد.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران با درایت و هوشمندی تیم دیپلماتیک خود عزت ملی را به بهترین وجه ممکن نمودار کرد و رئیس جمهور قدرتمند ترین کشور حال حاضر جهان درخواست دیدار با رئیس جمهور کشورمان را مطرح ساخت و این درخواست در وهله اول با امتناع ظریف و موقرانه تیم ایرانی روبرو شد.

رئیس جمهور ایالات متحده برای اولین بار در سخنرانی مهم مجمع عمومی سازمان ملل متحد نه تنها بخش اعظم سخنان خود را به ایران اختصاص داد که در گفتار وی بر خلاف ادوار گذشته هیچ تهدید و خط نشان کشی وجود نداشت و بوضوح تغییر صوت و لحن پرزیدنت اوباما مشهود بود نکته ای که تمامی سیاسیون داخلی و خارجی به آن اذعان داشتند.

رئیس جمهور ایران ضمن آنکه از حقوق فلسطینی ها و سیاست های معتدلانه ایران در قبال تحولات سوریه دفاع کرد با استقبال روبرو شده و هیچ هیئت دیپلماتیکی سالن اجلاس را ترک نکرد. آیا تمامی این نکات تبلور بی فروکاست عزت ملی نیست؟ آیا دستاوردهای این سفر قابل چشم پوشی نادیده گرفته شدن است.

از سوی دیگر رئیس جمهور ایالات متحده پس از آنکه اولین بار در خصوص دیدار حضوری پاسخ منفی از ایران دریافت داشت، فرصت را غنیمت شمرده و قبل از خروج روحانی از خاک ایالات متحده با وی تماس گرفت و 15 دقیقه با وی به گفتگو نشست. گفتگویی که یک اتفاق بزرگ و غیر منتظره در تاریخ سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را رقم زد و بر اساس دکترین سیاست خارجی کشورمان که مذاکره برابر و متوازن با همه کشورها را مطلوب و مقبول می داند، یک رویداد شگرف بود.

مگر نه این است که مقامات عالیه کشورمان همواره تاکید داشتند که اگر آمریکا خوی استکباری و بالانگری خود را ترک کرده و با زبان تعامل و رویه تعادل و عزتمندی متقابل با کشورمان سخن بگوید ایران با این گفتگوها مشکلی نخواهد داشت. حال تمامی این وجوه به بهترین شکل ممکن محقق شده و بر مدار قرار گرفته است و غرور ملی و رضایتمندی عمومی را در همه سطوح رقم زده است.

نکته ای که بی گمان یک رویداد شگرف است و شایسته گرامیداشت ویژه، حال رئیس جمهوری که این دستاوردهای بزرگ را با حمایت و راهبری مقام معظم رهبری رقم زده است سرفرازانه به خاک کشور بازمی گردد اما در اقدامی غیر منتظره و عجیب صدا و سیمایی که عنوان ملی را یدک می کشد و باید به شکل مستقیم و مشروح لحظه این ورود تاریخی را ثبت و ضبط کرده و به استحضار مردم برساند. نه تنها لحظه ورود رئیس جمهور و مراسم استقبال از وی را پوشش زنده نمی دهد بلکه به جای آن شبکه خبر با کارشناس داوری فوتبال آنتن و کنداکتور خود را پر می کند.

از طرف دیگر تمامی رسانه های جهان منتظربرگزاری کنفرانس خبری رئیس جمهور بودند تا نظر وی را پیرامون مذاکرات رد و بدل شده میان دو رئیس جمهور را جویا شوند؛ نکته ای که بیشترین توجهات را به خود جلب کرده و ارزش خبری فوق العاده ای داشت اما صدا و سیمای کشور خودمان که وظیفه ذاتی دارد به خواست و مطالبه عمومی پاسخ بدهد و بازتاب دهنده کنفرانس خبری رئیس جمهور باشد تا مردم در جریان کم و کیف ماجرا قرار بگیرند در اقدامی غیر موجه کنفرانس خبری رئیس جمهور را بازتاب زنده نداد. این رسانه در اقدامی دم دستی و ساده نگرانه تنها بخش هایی از سخنان رئیس جمهور در کنفرانس خبری را به شکل زیر نویس بازتاب داد که بی شک نمی تواند در قواره و عیار این جلسه مهم و تاریخی باشد.

حال سئوال اینجاست که بر اساس چه سیاستی این اقدام صورت گرفته است؟ آیا خبری مهم تر و همچنین مورد توجه تر از این موضوع در حال حاضر وجود خارجی داشت؟ آیا مردم این حق را ندارند که رئیس جمهور را پس از این سفر تاریخی و مهم در قاب رسانه ای که به آنان تعلق دارد، ببینند و نظر وی پیرامون مذاکره تلفنی میان دو رئیس جمهور را که پس از 35سال رخ داده بطور زنده از زبان رئیس دولت خودشان بشنوند؟

اگر این اقدام بر اساس هددف گذاری خاص صورت نپذیرفته بی گمان این عمل ناشی از بی دقتی و عدم حرفه ای گری سیاست گذاران و تیم اجرایی صدا و سیماست که به نظر می رسد باید پاسخی قانع کننده به آن از سوی این دوستان داده شود. ضمن آنکه در شرایط فعلی که اتحاد و یکدستی بی سابقه ای میان لایه های مختلف قدرت رخ داده و رمز اقتدار و پیروزی گفتمانی سیاستمداران کشورمان نیز در همین نکته نهفته است این اقدامات نوعی تعارض و چند دستگی را به اذهان متبادر نمی کند؟ کاش همگام و همسو با سیاست های عمومی و خواست و مطالبه مردمی دست اندرکاران صدا و سیما نیز همسو و همدل با این تحولات باشند که خیر عمومی مردم ما در اتحاد و یکدستی و پیگیری همین روندهای مطلوب طی شده است.

امین داوودی


آدرس کوتاه :