رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در بحث تحقیقات کشاورزی باید به گونه‌ای حرکت کنیم که سرنوشت طرح شکست خورده زیتون‌کاری تکرار نشود. خبرنما- جعفر گوهرگانی در جمع خبرنگاران ...
کد خبر : 7929

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در بحث تحقیقات کشاورزی باید به گونه‌ای حرکت کنیم که سرنوشت طرح شکست خورده زیتون‌کاری تکرار نشود.

خبرنما– جعفر گوهرگانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه کشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی و گیاهان دارویی یکی از استان‌ها استراتژیک کشور است، اظهار کرد: با چنین توانمندی قبل از هر چیز لازم است که در بخش تحقیقات و پژوهش عملکردی قوی داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه از امکانات پایین ایستگاه‌های تحقیقات کشاورزی این استان گفت و افزود: نیروهای محقق باسوادی در استان در حوزه کشاورزی داریم که توانایی انجام کارهای بزرگ را دارند.

این مسئول بیان کرد: برای مثال در ایستگاه تحقیقات کشاورزی شهرستان گچساران با تعداد اندک نیرو و وسایل ابتدایی تنها با تلاش‌های شبانه‌روزی امروز نیازهای ارقام جو و گندم و حبوبات استان برطرف شده و ۱۱ استان دیگر را نیز در زمینه‌های مختلف یاری می‌کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد انجام کارهای بزرگ در آبزی‌پروری و گیاهان دارویی را در گرو حمایت از تحقیقات دانست و افزود: جای تأسف است که در ایستگاه‌های تحقیقاتی چهار تا پنج سال کاری انجام شود و به سرانجام نرسد از جمله در بحث کشت درختان زیتون که پس از ۱۰ سال زحمت نتیجه مثبتی در استان ما نداد.

گوهرگانی افزود: در خصوص نیروی انسانی مورد نیاز به تحقیقات کشاورزی در سراسر کشور از گذشته تاکنون توجهی نشده و برای استفاده از فارغ‌التحصیلان کشاورزی هیچ برنامه‌ریزی نشده است.

وی در همین خصوص با بیان این‌که مشکلات کنونی نباید سد راه انجام کارهای بزرگ در تحقیقات کشاورزی شود، خاطرنشان کرد: باید از همین امکانات کم بیشترین بهره را برد و یکی از مشکلاتی که در همه حوزه‌های کاری در استان ما چه در کشاورزی و چه در جاهای دیگر وجود دارد مربوط به نگرش بخشی کار کردن در ادارات و دستگاه‌ها بوده که لازم است رویکردی دیگر را جایگزین آن کنیم.


آدرس کوتاه :