مصاحبه بی بی سی با نتانیاهو به مناظره شکست او تبدیل شد!


نظرات نتانیاهو آن چنان با ضعف تحلیل و عدم شناخت از تاریخ و سیاست امروز جهان و حقوق ملت ها مغایرت داشت، که حتی مهاجرانی نیز به سادگی به او تاخت و شاید بر خلاف نظر گردانندگان بی بی سی پارا فراتر از آن چه پیش بینی می شد گذاشت و نتیجه طور دیگری شد که برای مخاطبان بی بی سی جالب بود و باعث شد که موج انتقادها از نتانیاهو به شدت اوج بگیرد…
کد خبر : 2466
گروه سیاسی – یکشنبه شب 14 مهر 1392 مصاحبه b.b.cفارسی با نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ومتعاقب آن پاسخ های عطا الله مهاجرانی به مناظره ای جالب و شنیدنی تبدیل شد که در نوع خود کم نظیر بود .

به گزارش خبرنما،‌ عطاء اله مهاجرانی، در دولت های هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان معاون پارلمانی رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مواردی با طرح موضوع مذاکره با آمریکا، با انتقادهای بسیاری از سوی فعالان سیاسی و گروه ها و رسانه های مختلف مواجه شده است و سیاست های فرهنگی   و نوشته ها و برخی موضع گیری ها و رفتار سیاسی وی نیز انتقادهای جدی در آن دوره به همراه داشته  و در مجموع بسیاری از عملکرد ها و سیاست های وی همواره مورد سوال و انتقاد بوده است. وی سرانجام تصمیم گرفت که زندگی در لندن را تجربه کند و چند سالی است که در لندن به سر می برد و در برخی برنامه های بنگاه سخن پراکنی بی بی سی وابسته به دولت انگلیس شرکت می کند و تحلیل های مختلفی ارائه می دهد که با سمت و سوی گردانندگان بی بی سی در مواردی همخوان است و  البته با انتقادهایی از سوی گروه های اصولگرا و وفادار به جمهوری اسلامی مواجه می شود.
اما نظرات نتانیاهو آن چنان با ضعف تحلیل و عدم شناخت از تاریخ و سیاست امروز جهان و حقوق ملت ها مغایرت داشت، که حتی مهاجرانی نیز به سادگی به او تاخت و شاید بر خلاف نظر گردانندگان بی بی سی پارا فراتر از آن چه پیش بینی می شد گذاشت و نتیجه طور دیگری شد که برای مخاطبان بی بی سی جالب بود و باعث شد که موج انتقادها از نتانیاهو به شدت اوج بگیرد…
نتانیاهو در ماه های اخیر، آن چه با ضعف تحلیل مواجه است که حتی تحلیل گران اسرائیلی نیز به او انتقاد دارند و آن را قابل دفاع نمی دانند. این تحلیل گران معتقدند که نتانیاهو منزوی و تنها شده و حتی آمریکا و دولت آمریکا که درحال مذاکره و گفت وگو از طریق دیپلماتیک با ایران است، حاضر به دفاع از نظرات نتانیاهو نیست و حرف های او در مورد تاریخ، عملکرد ایران و دولت روحانی،‌ عملکرد رژیم اسرائیلی مسلح به سلاح اتمی که ان پی تی را امضا نکرده است و… موجب شده که حتی افرادی مانند مهاجرانی نیز به راحتی به او خرده بگیرند و نظر نتانیاهو را با چالش های جدی مواجه کنند.
شاید کارگردانان تلویزیون دولتی انگلیس نیز تصور نمی کردند که حرف های نتانیاهو آنقدر ضعیف و بی محتوا باشد که  عطاء اله مهاجرانی با این قاطعیت به دفاع از ایران وجمهوری اسلامی و در نقد نتانیاهو بپردازد واز طرف دیگر در وقت کمی که به او داده بودند اینچنین خلاصه ولی مستدل و منطقی و غنی از پس مصاحبه نسبتا مفصل نتانیاهو بر آید.
نتانیاهو دم از شناخت ایران و تاریخ ایران زد واشاره کرد که خود را دانشجوی تاریخ ایران می داند و اگرچه به فارسی مسلط نیست اما تاریخ ایران را می شناسد.

وی افزود: در رژیم گذشته و با ایران دوست بوده اند ولی با این پاسخ مهاجرانی مواجه شد که اطلاعات او بسیار اندک است و علت دوست داشتن رژیم شاه این بود که در قراردادی  1.5 میلیارد دلاری بنا بوده که با مبلغ هنگفتی ایران از اسراییل کلاهک اتمی بخرد ولی طرف اسراییل با خدعه و نیرنگ پول ایران را می گیرد و هیچ چیزی در اختیار دولت ایران قرار نمی دهد و ادعا می کند که به ایران کلاهک نداده و آنها را سرکار گذاشته است.
نتانیاهو از دین یهود حمایت می کرد و مهاجرانی با آوردن آیاتی از تورات روشن ساخت که نخست وزیر مدعی اسراییل نه تنها ایران و تاریخ ایران را نمی شناسد بلکه حتی دقت در آیات دین و آیین خود و تورات را نداشته و آنها رانخوانده است.
نخست وزیر رِژیم صهیونیستی عوام فریبانه خود را دلسوز ومتاثر از صحنه قتل ندا آقا سلطان معرفی کرد که بلافاصله با پاسخ مهاجرانی راجع به قتل محمد الدوره با شلیک مستقیم سرباز اسراییلی مواجه شد و برخی مخاطبان بی بی سی فارسی نیز گفتند که آیا پناه گرفتن یک پسربچه اسرائیلی در کنار پدرش را دیده است که مورد هجوم سربازان اسرائیلی بوده است!
او به رییس جمهور ایران تاخت و گفت که روحانی منتخب مردم ایران در انتخابات آزاد نبوده است و 1 درصد نامزدها به روز انتخابات راه یافته اند که پاسخ مهاجرانی این بود که دکتر حسن روحانی رییس جمهور قانونی ومورد حمایت قاطع مردم ایران است و با رای بالا در انتخابات 24 خرداد انتخاب شده است و مواضع ایشان در نیویورک و مذاکرات ناشی از اراده ملت ایران است.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد هویت دولت خود سخن گفت و وزیر اسبق ارشاد ایران ثابت کرد که خود او(نتانیاهو) در کتابش برجعلی بودن رژیم صهیونیستی اشاره داشته است.

بولتن نیوز

آدرس کوتاه :

  1. همشهری   ۱۳۹۲-۰۷-۱۵  

    مهاجرانی را دست کم نگیرید.ایشان ایرانی ودوستدار ایران هست وقطعا سواد وعلمش از نتانیاهو بیشتر است.