دریافتی از خبرنگاران بابت طرح ترافیک به هیچ عنوان قابل قبول نیست به گزارش خبرنما عضو هیات رئیسه مجلس با انتقاد از پیشنهاد دریافت هزینه‌ای از خبرنگاران بابت استفاده از طرح ...
کد خبر : 69045

🔹دریافتی از خبرنگاران بابت طرح ترافیک به هیچ عنوان قابل قبول نیست

🔻به گزارش خبرنما عضو هیات رئیسه مجلس با انتقاد از پیشنهاد دریافت هزینه‌ای از خبرنگاران بابت استفاده از طرح ترافیک، گفت: درآمد حاصل از افزایش این نرخ برای خبرنگاران مبلغ چندانی نمی‌شود.

به گزارش خبرنما به نقل از خانه ملت، محمدعلی وکیلی با انتقاد از سهم طرح ترافیک اهالی رسانه و خبرنگاران در لایحه تعیین نرخ عوارض تردد، گفت: این نوع دریافتی بابت طرح ترافیک از خبرنگاران به هیچ عنوان قابل قبول نیست ولذا مبلغ دریافتی از خبرنگاران در این خصوص باید مطابق با سنوات گذشته باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتظار جامعه رسانه‌ای از شهردار تهران به‌عنوان شخصیتی فرهیخته و رسانه‌ای این است که سنت درست سنوات گذشته جامعه خبرنگاری در رابطه با هزینه دریافتی از آن‌ها بابت طرح ترافیک دنبال کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی معتقد است درآمد حاصل از افزایش این مقدار نرخ طرح ترافیک برای خبرنگاران مبلغ چندانی نمی‌شود اما نارضایتی جامعه خبری می‌تواند مجموع دستاوردهای شهرداری را زیرسوال ببرد.

در چهل و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران در بررسی لایحه تعیین نرخ عوارض تردد در محدوده مرکزی شهر تهران ۳ درصد از سهمیه‌ها همراه با ۵۰ درصد تخفیف به خبرنگاران اختصاص یافته است که این موضوع مورد انتقاد عضو هیات رییسه مجلس واقع شده است.

به گزارش خبرنما بعد از جلسه شهرداری و شورای شهر اسلامی شهر تهران جهت بررسی سهمیه طرح ترافیک مخالفتهای زیادی را در پی داشت که حتی خبرنگاران جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

در جریان بررسی لایحه “تعیین نرخ عوارض که تردد در محدوده مرکزی شهر تهران”  تصویب تخفیف ورود به طرح برای خبرنگاران با حاشیه‌هایی همراه شد.

احمد مسجدجامعی به عنوان پیشنهاددهنده این تبصره در خصوص تخفیف ۵۰ درصدی به خبرنگاران گفت: کار خبرنگاران سخت است. متاسفانه در گذشته سوءاستفاده‌هایی صورت گرفت و به اسم خبرنگاران به دیگران کارت داده می‌شد. سال گذشته ۱۳۰۰ الی ۱۵۰۰ کارت ورود به طرح ترافیک به بخش‌های ذیربط داده شده که دو برابر این تعداد مجوز ورود به طرح ترافیک به اسم خبرنگار به دستگاه‌های غیر ذیربط داده شده است به همین دلیل پیشنهاد دادیم که در یک سایت اسامی افراد و خبرنگارانی که طرح را دریافت می‌کنند اعلام شود.

او ادامه داد: خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری باید براساس یک آیین‌نامه جزو موارد خاص قرار گیرند.

حسن رسولی به عنوان مخالف گفت: من مخالف این نوع پیشنهادات هستم چرا که شان اصحاب رسانه را پایین می‌آورند و به آنها برچسب می‌زنند و مردم می‌گویند چرا باید این قشر ویژه دیده شوند. قوت لایحه به آن بود که هیچ رانتی به کسی داده نشود اگر قرار باشد مشاغل سخت را جدا کنیم باید برای پزشک و سایر مشاغل سخت هم رانت در نظر بگیریم و به نفع حیثیت معنوی خبرنگاران نیست.

حجت نظری به عنوان موافق گفت: برای تعامل بیشتر با این عزیزان باید ترددشان به داخل محدوده تسهیل شود تا فضای مردم سالاری حاکم شود و با آیین‌نامه جلوی رانت سهمیه خبرنگاران گرفته شود.

محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار با بیان اینکه ما به خبرنگاران ارج می‌نهیم افزود: قبلا یک ردیف خبرنگاری گذاشته شده بود و ۶ هزار آرم به نام خبرنگاران صادر شد اما سوال این است که آیا ما انقدر خبرنگار داریم. این آرم‌های طرح ترافیک همه به اسم مدیرمسئول و خانواده‌ها می‌رود. ما مشاغل مهم کم نداریم و این پیشنهاد با روح لایحه همخوانی ندارد.

در ادامه برخی از خبرنگاران در اعتراض به اینکه ممکن است؛ سهمشان از طرح ترافیک حذف شود جلسه را ترک کردند.

احمد مسجدجامعی با بیان اینکه گاهی به اسم خبرنگاران سوءاستفاده می‌شود افزود: باید اسامی افرادی که طرح می‌گیرند روی سایت قرار گیرند تا اسم‌ها معلوم شود به نظر من صدور ۶ هزار آرم طرح ترافیک تقلب بوده است.

در ادامه پیشنهاد به رای گذاشته شده و توسط اعضای شورای شهر به تصویب رسید. از این به بعد خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری برای ورود به طرح ترافیک از تخفیف ۵۰ درصدی بهره مند خواهند شد.


آدرس کوتاه :