دیدگاههای آیت الله ملک حسینی درباره استاندار آینده کهگیلویه و بویراحمد


نماینده ولی فقیه و نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری دیدگاههای خود را در خصوص تعیین استاندار آینده استان تشریح کرد.
کد خبر : 1486

خبرنما-آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی  با بیان اینکه به لطف خدا افراد شایسته و لایق در استان کم نیستند، گفت: تا قبل از معرفی افرادی به وزرات کشور از جانب نمایندگان عزیز، صحبت بر سر گزینه هایی بود اما راجع به اینکه چه کسانی معرفی می شوند، هرگز با بنده مشورتی صورت نگرفت و بعد از ارائه به وزارت کشور دو تن از نمایندگان نام افرادی را که پیشنهاد کرده بودند، به من گفتند.

وی با بیان اینکه برخی افراد مطرح شده را اصلا نمی شناختم و طبیعتا حق نداشتم در موردشان نفیاَ یا اثباتاَ داوری بکنم، افزود: عجیب اینجاست که مشورتها هم به نتایج ضد و نقیض رسید زیرا برخی براساس شاخص ها نظر می دادند و داوری می کردند و برخی براساس مسائل مختلفی که تنش زا ودر طول تاریخ استان مشکل ساز بوده و این جای تاسف و گله دارد.

وزارت کشور با من مشورتی نکرده که کسی را رد یا تایید کنم

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه تصریح کرد: تا این زمان که با شما صحبت می کنم، از جانب وزارت کشور هیچ تماسی با بنده گرفته نشده و هیچ مشورتی انجام نشده است و نباید با توهم و گمانه زنی جو جامعه را خراب کرد.

وی بیان داشت: در این زمینه به نمایندگان استان توصیه کردم که باب مسئله را مفتوح نگه دارند و عجله نکنند و با فرهیختگان، نخبگان، رقبا و رفقا و روحانیت و ائمه جمعه در این رابطه مشورت کنند.

وی با بیان اینکه اصل شایسته سالاری یک اصل لرزان نیست، گفت: طبیعتا هر فرد شایسته برای یک موقعیت بدون درنظر گرفتن اقلیم و قومیتش می تواند یک مسئولیت را بر عهده گیرد اما متاسفانه برخی در استان تصور می کنند تراز استاندار در کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ مساحت و جمعیت یک درصدی باید تعیین شود و این جفاست که کسی در خصوص این تراز این طور داوری کند.

تراز استان براساس ظرفیتهایش باشد نه وسعت و جمعیت

آیت الله ملک حسینی اضافه کرد: تراز استان ما و تراز استاندار برای استان ما، ترازی بر اساس استعدادهای انسانی، طبیعی و اجتماعی است و براین اساس باید یک عنصر ارزشمند برای استان انتخاب شود.

وی به مسئله بومی و غیر بومی بودن استاندار اشاره کرد و با بیان اینکه باید خوشحال باشیم که عناصر بومی فراوانی وجود دارند که شایسته استاندار شدن هستند، گفت: پیش از این نیز گفتم که در صورت تساوی بین بومی و غیر بومی برای استانداری استان، استاندار بومی به دلیل شناخت منطقه و دلسوزی بیشتر، لایق تر و شایسته تر است.

وی با بیان اینکه نباید افراد لایق و شایسته را هم به دلیل اینکه از بوم ما نیستند، طرد کرده و از ظرفیتهایشان استفاده نشود، افزود: در جامعه ای که مطرح می کنند باید عناصر بومی به مسئولیت برسند زمانی است که عناصر بومی لایق تر از دیگران هستند وگرنه معقول، انسانی و دینی نیست که کسی مسائل بوم و سرزمین خود را مطرح کند در حالیکه فردی شایسته تر از او برای این مسئولیت وجود دارد.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری افزود: مگر اینکه افراد شایسته تر نتوانند بیایند و در جای دیگر از وجودشان استفاده شود و طبیعتا دست ما وقتی از افراد شایسته تر کوتاه باشد، با حفظ اولویت ها جلو می رویم و برترین ها را انتخاب می کنیم.

تعیین استاندار نباید منجر به تنش و شکاف در استان شود

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نباید مطرح شدن برخی از بومی ها به جای آنکه بارقه های امید را در دل همه مردم زنده کند، منجر به تقابل و تشنج شود و آنچه باید موجب وفاق شود، خدای نکرده منجر به یک شکاف شود.

آیت الله ملک حسینی افزود: بدون شک اگر این اتفاق ادامه پیدا کند و وقتی که صحبت از یک عنصر لایق بومی مطرح می شود، یک جو نادرست در جامعه ایجاد شود و به جای آنکه چهره ها به لبخند بیفتد، اخم ها گره خورد، شاید در این صورت قصه ای که ما می خواهیم اتفاق بیفتد، رخ ندهد.

وی با انتقاد از برخی گمانه زنی ها دراین خصوص تاکید کرد: نکند خدای ناکرده ماهم با مطرح کردن برخی افراد به جای آنکه آبرو و حیثیت برای انسانهای شایسته استان ایجاد کنیم، بیاییم این ظرفیتهای استان را مخدوش کنیم که استان نتواند از برکاتشان استفاده کند.

اگر طرف مشورت قرار گرفتم نظرم را باصراحت اعلام می کنم

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه بابیان اینکه نظرم را پس از مشورت با همه نخبگان، ائمه جمعه و نمایندگان معزز استان مطرح می کنم، گفت: اگر در این زمینه وزارت کشور نظرشان این بود که بنده هم طرف مشورت قرار بگیرم در آن زمان نظرم را صریح و شفاف به آنها اعلام می کنم و چیزی نیست که از آن ابا داشته باشم و یا بخواهم در خفا آن را مطرح کنم.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: اگر بخواهم نظر مشورتی بدهم بر اساس تعهدی که با خدای خودم و مردم دارم عمل می کنم و هرگز نگاه نخواهم کرد به اینکه این عنصر از کدام منطقه و از چه ایل و قومیتی است و با چه زبانی سخن می گوید.

آیت الله ملک حسینی بیان کرد: بینی و بین الله اگر احساس کردم که باید دفاع کنم دفاع خواهم کرد و اگر احساس کردم که وظیفه دفاع ندارم، چون نمی شناسم، بی خود از کسی دفاع نخواهم کرد.

وی مشورت با نمایندگان و نخبگان استان را در راستای تنش زایی مهم دانست و افزود: نباید خدای ناکرده آنچه می بایست عاملی برای همدلی و رفع تنش باشد، خود تبدیل به یک مسئله تنش زا شود و قطعا خدا ما را نخواهد بخشید اگر آنچه که برای رفع تنش در جامعه است را به امری تنش زا تبدیل کنیم.

وی تاکید کرد: بی شک هم خودم را و هم دیگران را توصیه می کنم به اینکه مبادا خدای نکرده کسی می خواهد استاندار شود ومن و دیگران بیاییم به دینمان، آبرویمان و جامعه مان لطمه و ضربه بزنیم و خدشه ای به آن وارد نماییم.

آیت الله ملک حسینی گفت: مبادا این عرصه را با دروغ، تهمت و گمانه زنی های ناصحیح، عرصه سیاهی بکنیم و باید اجازه داد همه چیز در شفافیت برای انتخاب استانداری لایق و درست پیش رود.

منبع: مهر


آدرس کوتاه :