خبرنما؛ رئیس‌جمهور با انتصاب دریابان علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی و معصومه ابتکار به معاونت ریاست‌جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست، انتصابات خود را به تمام شدن ...
کد خبر : 1403

خبرنما؛ رئیس‌جمهور با انتصاب دریابان علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی و معصومه ابتکار به معاونت ریاست‌جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست، انتصابات خود را به تمام شدن نزدیک‌تر کرد.

دریابان علی شمخانی (متولد سال ۱۳۳۴ اهواز)، رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح، عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران، رئیس کمیته سیاست‌های دفاعی امنیتی شورای عالی امنیت ملی ایران، قائم مقام فرمانده کل و وزیر سپاه، وزیر دفاع در کابینه اول و دوم خاتمی به مدت هشت سال بوده است. وی در سال ۱۳۸۰ نیز نامزد ریاست جمهوری شد.

شمخانی از نخستین پایه‌گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده سپاه در استان خوزستان ‌و از فرماندهان جنگ ایران و عراق و از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که یک سال پس از پایان جنگ ایران و عراق       (سال ۱۳۶۸)، با حکم فرماندهی کل قوا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ضمن انتقال از سپاه پاسداران به ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده گرفت.

وی چند ماه پس از تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش‌ در اجرای راهبرد جدید دریایی جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم الانبیاء (ص) را عهده‌دار شد و در مدت فرماندهی هشت ساله، در قرارگاه دریایی خاتم الانبیاء (ص)، تشکیلات رزمی نیروهای دریایی ارتش و سپاه را با ایجاد تحول اساسی در سلاح‌ها، تاکتیک‌ها و عملیات مشترک دو نیرو، تجدید سازمان نمود.

شمخانی پس از حسن روحانی (۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴)، علی لاریجانی (از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶) و سعید جلیلی (از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲) چهارمین دبیر شورای عالی امنیت ملی است.

بنا بر اصل یکصد و هفتاد و ششم قانون اساسی، شورای عالی امنیت ملی به‏ منظور تأمین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب‏ اسلامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و حاکمیت‏ ملی‏ «شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏» به‏ ریاست‏ رئیس‏ جمهور، با وظایف‏ زیر تشکیل‏ می‌شود.

‎‎‎‎‎‎۱ـ تعیین‏ سیاست‌های‏ دفاعی‏ ـ امنیتی‏ کشور در محدوده‏ سیاست‌های‏ کلی‏ تعیین‏ شده‏ از طرف‏ مقام‏ رهبری‏.

‎‎‎‎‎‎۲ـ هماهنگ‏ کردن فعالیت‏‌های‏ سیاسی‏، اطلاعاتی‏، اجتماعی‏، فرهنگی‏ و اقتصادی‏ در ارتباط با تدابیر کلی‏ دفاعی‏ ـ امنیتی‏.

‎‎‎‎‎‎۳ـ بهره‏‌گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای‏ مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی‏.

اعضا‌ی‏ شورا هم عبارتند از:

ـ رؤسای‏ قوای‏ سه‌گانه؛ حسن روحانی، علی لاریجانی و صادق لاریجانی،

ـ رئیس‏ ستاد فرماندهی‏ کل‏ نیروهای‏ مسلح، سرلشکر سید حسن فیروزآبادی،

ـ مسئول‏ امور برنامه‏ و بودجه‏، محمدباقر نوبخت‌،

ـ دو نماینده‏ به‏ انتخاب‏ مقام‏ معظم رهبری، حسن روحانی و سعید جلیلی،

ـ وزرای‏ امور خارجه‏، کشور، اطلاعات‏؛ محمدجواد ظریف، عبدالرضا رحمانی فضلی و سید محمود علوی،

ـ وزیر یا مسئول مربوط به موضوع در حال بررسی در شورا و

ـ عالی‌ترین‏ مقام‏ ارتش‏ و سپاه‏؛ سرلشکر عطاءالله صالحی و سرلشکر محمدعلی جعفری.


آدرس کوتاه :