کارگروه مصادیق مجرمانه «فیس‌بوک» وزرای روحانی را بررسی می کند! خبرنما: «فیس‌بوک» دیگر تنها شبکه‌ای برای ردوبدل‌کردن صحبت‌های معمولی و پیام‌های دوستانه و اشتراک عکس‌های گل و بلبل نیست؛ حضور معاون ...
کد خبر : 1312

کارگروه مصادیق مجرمانه «فیس‌بوک» وزرای روحانی را بررسی می کند!

خبرنما: «فیس‌بوک» دیگر تنها شبکه‌ای برای ردوبدل‌کردن صحبت‌های معمولی و پیام‌های دوستانه و اشتراک عکس‌های گل و بلبل نیست؛ حضور معاون اول و چند وزیر کابینه حسن روحانی در «فیس‌بوک» موجب شد که پیام‌های رسمی و دیپلماتیک و حتی نظرخواهی از مردم در این شبکه به اشتراک گذاشته شود. پست‌های هر کدام از وزرا بیش از‌هزار لایک و گاه صدها نظر دریافت می‌کند. به‌دنبال حضور معاون اول رییس‌جمهوری و چند وزیر دیگر کابینه در «فیس‌بوک»، «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» به فکر بررسی محتوای صفحات وزرا در این شبکه اجتماعی افتاد.

 

روز گذشته «عبدالصمد خرم‌آبادی» دبیر این «کارگروه» گفت: «این نهاد به‌زودی محتوای صفحات برخی وزرا را در شبکه‌های اجتماعی مانند «فیس‌بوک»، بررسی می‌کند.» علت این اقدام کارگروه تعیین محتوای مصادیق مجرمانه، مطالبی عنوان ‌شده که در روزهای اخیر، در رابطه با استفاده وزرا از صفحات شبکه‌های اجتماعی در رسانه‌ها مطرح شده است.

 

«خرم‌آبادی» اضافه کرده «برخی مدعی هستند که در این صفحات محتوای مجرمانه منتشر شده است که بررسی این موضوع باید در کارگروه مطرح شده و کارگروه درباره آن اظهارنظر کند.» او گفته که احتمالا در اولین جلسه این کارگروه که روزهای چهارشنبه برگزار می‌شود، در مورد این موضوع بحث و بررسی خواهد شد.

پیش از این نیز «الهام امین‌زاده» معاون حقوقی رییس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه عضویت وزرا و نمایندگان دولت در شبکه‌های اجتماعی از جمله «فیس‌بوک»» منع قانونی دارد یا خیر، گفته بود: «منع قانونی یا عدم آن را بررسی می‌کنیم.» کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نهادی متشکل از سه وزیر دولت و دو نماینده مجلس است که به ریاست دادستان کل کشور جلساتی برای کنترل نظارت و سانسور اینترنت برگزار می‌کند. این کارگروه براساس ماده ۲۲ قانون جرایم رایانه‌ای تشکیل و مسوولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را بر عهده دارد.

دادستان کل کشور، رییس این کار‌گروه است و در جلسات آن از دولت؛ وزیر اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر دادگستری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش‌وپرورش، یا نماینده‌ای از سوی این وزرا حضور دارند.

همچنین فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تایید مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس سازمان صدا و سیما و نماینده دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز در این کارگروه حضور دارند.

از جمع شش وزیری که در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه حضور دارند، هیچ کدام عضو فیس‌بوک نیستند، البته صفحاتی به نام آنها وجود دارد که تاییدشده نیست. چند ماه پیش حضور «فیس‌بوک»ی آیت‌الله خامنه‌ای که بعدها تایید شد توسط دفتر ایشان به روز می‌شود، خبر مهمی در مورد اعضای شبکه یک‌میلیارد نفری فیس‌بوک بود. آیت‌الله هاشمی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ۱۲ خرداد ۹۱ در سخنانی تاکید کرد: «فیس‌بوک امر مبارکی است.»

اما با شروع به‌کار دولت یازدهم، حضور وزرای کابینه در این شبکه پر اهمیت‌تر از پیش شد. اگرچه محمدجواد ظریف پیش از انتخاب به‌عنوان وزیر خارجه نیز در فیس‌بوک حضور داشت اما بعد از نطق آتشین خود در جلسه رای اعتماد مجلس، تعداد علاقه‌مندانش ‌رو به افزایش گذاشت. پستی در صفحه «فیس‌بوک» ظریف نمانده که در سه هفته گذشته رکورد «لایک» را نگرفته باشد.

البته او در شبکه اجتماعی «توییتر» نیز فعال شده و به زبان انگلیسی در این شبکه می‌نویسد. او در پست روز پنجشنبه خود در این شبکه، به‌دنبال تبریک سال نو یهودی در پاسخ به یک مخاطب، به صراحت نظر داد که «ایران هیچ‌گاه به انکار هولوکاست نپرداخته» و اذعان کرد: «مردی که هولوکاست را انکار می‌کرد، اکنون رفته است.» این موضع‌گیری چنان بازتاب گسترده و مثبتی یافت که روزنامه «واشنگتن پست» از آن به‌عنوان تاثیرگذارترین رخداد دیپلماسی ایران در ۳۴ سال گذشته نام برد. اگر‌چه حضور ظریف در نگاه اول چند «پست»، عکس و ردوبدل‌کردن چند نظر است اما موضع‌گیری‌های او در مواردی مانند قضیه «هولوکاست» به اظهارنظر دیپلماتیک و موضع‌گیری وزارت خارجه مشابه می‌شود. موضوع حضور فیس‌بوکی وزارت خارجه به همین جا نیز ختم نمی‌شود، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه نیز اندکی بعد از پذیرفتن این سمت به جمع «فیس‌بوک»ی‌ها پیوست.

از کابینه روحانی، «اسحاق جهانگیری» معاون اول، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت نیز در فیس‌بوک صفحه دارند. صفحاتی منتسب به دیگر وزرا نیز در این شبکه وجود دارد که از سوی خود این افراد از جمله «الهام امین‌زاده»، معاون حقوقی رییس‌جمهوری، تایید نشده است.

صفحاتی به نام عباس آخوندی، محمود واعظی، حمید چیت‌چیان، محمود حجتی، علی جنتی، محمدرضا نعمت‌زاده، علی ربیعی، سیدحسن هاشمی، علی طیب‌نیا، مصطفی پورمحمدی، محمود علوی، حسین دهقان، عبدالرضا رحمانی‌فضلی نیز در فیس‌بوک به روز می‌شود اما تعلق صفحات به این وزرا توسط آنان تایید رسمی نشده است. «فیس‌بوک» در حالی بین وزرای دولت فراگیر شده که هنوز در داخل مرزهای ایران تابع قانون فیلترینگ است، برخی گمانه‌زنی می‌کنند که حضور دولتمردان موجب رفع فیلتر این شبکه می‌شود.

اما «فیس‌بوک» تنها در ایران قدرتمداران را به خود جلب نکرده، روز گذشته خبر رسید که پوتین رییس‌جمهوری روسیه، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا را از فهرست دوستان خود حذف کرده اما «جو بایدن» را در جمع دوستان خود نگاه داشته است. قابلیت ارسال پیام‌های دیپلماتیک توسط «فیس‌بوک» به‌تازگی توسط اصحاب قدرت در حال کشف است.

 


آدرس کوتاه :