شب فرهنگی دهدشت  در شب دوشنبه ۶ خرداد ۹۲ به همت ادراه کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و نمایندگی دهدشت و با افتتاح سه طرح ...
کد خبر : 27

شب فرهنگی دهدشت  در شب دوشنبه ۶ خرداد ۹۲ به همت ادراه کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و نمایندگی دهدشت و با افتتاح سه طرح در بافت تاریخی دهدشت برگزار شد .

به گزارش خبرنما به نقل از  آبشارنیوز از دهدشت ،در  این مراسم که به صورت یک برنامه ۴۵ دقیقه ای مفید تلویزیونی ؛ در میدان محله بافت تاریخی دهدشت ، توسط شبکه دنا ضبط شد با تلاوت آیاتی از قرآن توسط ریاست اداره ارشاد کهگیلویه آقای خردمند و پخش سرود ملی  آغاز شد .

آقای واعظ زاده مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن تقدیر و تشکر از فرمانداری شهرستان، امام جمعه و اعضای شورای شهر و روسای ادرات خبر از ثبت سه بنای کاروانسرا و میدان محله بافت تاریخی دهدشت و حمام کهیار در فهرست ۳۶۲بنای افتتاح شده در چند روزه اخیر داد. راه اندازی مرکز ایده پردازی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و بحث دهدشت پژوهی و انتشار خروجی تحقیقات و دستاوردهای این پروژه در قالب فصلنامه از محورهای دیگر سخنرانی ایشان بود.آقای واعظ زاده در بخش دیگری از سخنانشان از واگذاری کارها به بخش خصوصی استقبال کردند و از افتتاح خانه اهل قلم در حوزه میراث فرهنگی در آینده ای نزدیک در دهدشت خبر دادند .

آقای ابراهیم جعفری فرماندار کهگیلویه نیز در بخش دیگری از این برنامه ضمن اشاره ای به مناسبتهای مختلف خرداد ماه بر توجه به صنعت توریسم جهت خروج از اقتصاد تک محصولی تاکید کرد ند و افزودند: کشور ما از کشورهای برجسته در مقوله گردشگری است و استان ما ظرفیت بالایی در جذب گردشگری دارد. ایشان همچنین افزودند که شهرستان کهگیلویه در بخش گردشگری و بالاخص میراث فرهنگی دارای ظرفیتهای بالایی می باشد که آبشار کمردوغ در چاروسا و مناطق پشت سد مارون در سوق و بافت تاریخی دهدشت به وسعت ۳۱ هکتار نمونه هایی از این ظرفیت و توانایی می باشد .

در این برنامه تلوزیونی که با مجری گری عنایت عباسی مجری شبکه دنا همراه بود ، با شل شلی(نوعی نان محلی که با روغن محلی چرب می شود) و دوا (دوغ و برنج) از حضار پذیرایی شد . و کاظم کریمی خوانده آهنگ های لری قطعاتی از آلبوم وار را با اشعاری از غلام محمد ملک نژاد و اهنگسازی و تنظیم توفیقی بروجنی اجرا کرد .

آقای رحیم وادی نژاد معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در بخش سخنرانی تخصصی اشاره کردند که بافت تاریخی دهدشت ۷۰ هکتار بوده است که از سال ۱۳۵۰به بعد و با شروع شهریت جدید در حاشیه شهر دهدشت خیابانها کشیده میشود و عرصه ی بافت تاریخی اشغال میشود . به گفته ایشان در سال  ۱۳۵۲ سازمان میراث فرهنگی  کار شناسایی را انجام میدهد و بافت تاریخی دهدشت شناسایی میشود و سال۱۳۶۴ این بافت تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت می رسد.

به گفته مسولین و به یمن افتتاح این سه پروژه تاریخی ؛ ۶خرداد روز تاریخی دهدشت ؛ شهر تاریخ، مذهب و هنر نامگذاری شده است که قرارست هر ساله برنامه های متعدی در این روز برگزار شود .

اجرای نمایش طنز با هنرمندی سیاوش مصدق و ابراهیم دهنوی از بازیگران شبکه دنا  و یاریار محلی کهگیلویه ای با صدای علی مومن درویشی ؛ آوازه خوان ۵۵ ساله کهگیلویه ای و اجرای شاهنامه خوانی سنتی  از  دیگر بخش های جذاب این برنامه بود .

در بخش انتهایی جلسه از مالکان بافت تاریخی دهدشت که ملک خود را در اختیار میراث قرهنگی قرار داده بودند ، کارگران و معماران بافت تاریخی و همچنین از کارمندان نمونه میراث فرهنگی تقدیر و تشکر شد .

کاروانسرا و میدان محله بافت تاریخی و حمام کهیار در یک نگاه کلی :

نام طرح

مساحت

کاوش باستان شناسی

مرمت و بازسازی

اعتبار پروژه

کاربری پیشنهادی

کاروانسرای بافت تاریخی

۱۵۰۰متر مربع

۱۳۷۳ تا ۱۳۷۵

۱۳۷۵ تا ۱۳۹۱

۵۰۰۰میلیون ریال

بازارچه صنایع دستی و موزه باستان شناسی

حمام کهیار

۴۵۰متر مربع

۱۳۷۵تا ۱۳۷۶

۱۳۷۷ تا ۱۳۹۱

۳۵۰۰ میلیون ریال

رستوران سنتی و موزه مردم شناسی

گزارش: صادق دو پیکر

عکس:سید محمد جواد سعیدی


آدرس کوتاه :

بر چسب ها: , , ,