رييس‌جمهور: پیام انتخابات را فراموش نکنیم


  رييس‌جمهور: پیام انتخابات را فراموش نکنیم 80‌هزار میلیارد از بودجه سال92 عددسازی محض است گروه سياسي خبرنما: رییس جمهور صبح امروز طی سخنانی در دومین روز از بیست و دومین همایش ائمه ...
کد خبر : 1408
رييس‌جمهور: پیام انتخابات را فراموش نکنیم
80‌هزار میلیارد از بودجه سال92 عددسازی محض است
گروه سياسي خبرنما: رییس جمهور صبح امروز طی سخنانی در دومین روز از بیست و دومین همایش ائمه جمعه سراسر کشور که در تالار آدینه تهران برگزار شد،گفت: اگر بگوییم رسالت اصلی امام جمعه تبیین، تبلیغ و تشریح فرهنگ دینی اسلامی است، قطعا این تبیین و ترویج در دنیای امروز سخت‌تر و مشکل‌تر شده و باید با هنرمندی خاص اعتقادات اصولی موازین و احکام اسلام برای مردم تبیین شود. گزیده سخنان روحانی به این شرح است:
80‌هزار میلیارد از بودجه سال92 عددسازی محض است
مسائل فرهنگی و اجتماعی اگر تبدیل به مسائل سیاسی شود، کار سخت‌تر و مشکل‌تر می‌شود. بنابراین رسالت ائمه جمعه که رسالت فرهنگی، علمی، تبیینی و اقناعی است سخت‌تر شده و علاوه بر آن دشمنانی که داریم که می‌خواهند القا کنند و اذهان را تخریب یا تصرف کنند.این از افتخارات شیعه در تاریخ است که ائمه جمعه مستقل بودند و وابستگی به حکومت در گذشته و مخصوصا در آن زمان‌هایی که حکومت معروف به حکومت ظالمانه و غاصبانه بود نداشتند و هم اکنون هم ائمه جمعه دولتی نداریم. اساسا ما نه امام جمعه دولتی می‌خواهیم و نه دین دولتی، بلکه ما دولت دینی می‌خواهیم و امام جمعه‌ای می‌خواهیم که مستقل و حامی نظام باشد.

ما منتی نداریم که بگوییم نقدپذیریم. موظفیم نقد و نصیحت‌ها را بپذیریم و این نقد‌پذیری هم شامل نقد رئیس دولت و هم شامل بخشدار است.

البته قاعدتا امام جمعه‌ای که از تریبون امام جمعه کسی را یا قوه‌ای را و یا دولت را به معنای اخص کلمه نصیحت می‌کند، حتما قصد موعظه حسنه دارد، اما باید خیلی دقت کنیم. فاصله‌ای بین موضع و موضع‌گیری وجود دارد که گاهی نزدیک می‌شود و ممکن است گاهی موضع به جای موعظه بنشیند. حتی اگر موضع‌گیری هم بر مبنای خیرخواهانه باشد، باز هم می‌گوییم به روی چشم.

گروه‌ها و تشکل‌هایی هستند که فکر می‌کنند در انتخابات شکست خورده اند و این فکر نادرستی است. هیچ کس در این انتخابات شکست نخورد و همه پیروز بودند و همه مردم را به رقابت سالم دعوت کردند و طبیعی است که در یک رقابت هم یک نفر برنده باشد.

مردم با شور و نشاط خود نشان دادند که از نتیجه انتخابات در سراسر کشور راضی هستند. نحوه رای مردم به‌گونه‌ای بود که فرقی برای رای به فرد منتخب از ناحیه شهرهای کلان و کوچک و حتی روستاهای دورافتاده وجود ندارد و باید بررسی شود که چگونه دورافتاده‌ترین روستایی بدون معمولی‌ترین امکانات در رای دادن با مرکز کشور و یا با ایرانی خارج از کشور در یک مسیر واحد بودند.

برای دولت دلنشین است که بشنود امام جمعه به جای حامی دولت حامی مردم است، چرا که دولت نیز خودش را جز خادم بودن مردم در شان دیگری نمی‌بیند. بنابراین رسالت ائمه جمعه در این شرایط رسالت سختی است.

اگر امام جمعه خود را جزو نظام بداند، حمایت او از دولت نیز خود به خود رقم می‌خورد. وقتی مقام معظم رهبری حمایت از دولت را لازم می‌داند و در واقع با بیانشان آن را واجب اجتماعی قلمداد می‌کند، امام جمعه نیز که وظیفه انجام مطالبات مقام معظم رهبری را دارد این مورد را پیگیری می‌کند.

امر رهبری یک امر تشریفاتی نیست، وقتی خبرگان خدمت رهبری بودند، فرمودند “نرمش و انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه” و این شیوه‌ای است که دولت در سیاست داخلی و خارجی نیز آن را دنبال می‌کند. آرمان‌ها همان آرمان‌هایی است که امام بر آن تاکید داشتند و رهبری نیز بر آن تاکید دارند و امروز برای دستیابی به آنها نیاز به همدلی و همکاری داریم. نمی‌توانیم امام جمعه را از استاندار و یا استاندار را از امام جمعه جدا کنیم. نمی‌توانیم دولت را از روحانیت جدا کنیم چرا که همه هدفی جز خدمت به اسلام و مردم ندارند.

نمی‌خواهم تعبیر به وسواس کنم، اما گاهی وقت‌ها کسانی هستند که عددشان بسیار اندک است، اما صدایشان بسیار بلند است و همه قدرتشان به بلندگوی قوی آنهاست باید مراقب باشیم که آنها ما را در مسیر دیگری قرار ندهند، چرا که شان امام جمعه بالا است.

ما نباید پیام انتخابات را از یاد ببریم. باید بیندیشیم مردم در انتخابات چه راهی را برگزیدند و راه و روش و شعار چه کسی را انتخاب کردند و این واضح و روشن بود. من با بیان روشنی با مردم سخن گفتم و در مناظرات نظر خود را به روشنی تبیین کرده و در برنامه‌ای که چاپ و منتشر شد نیز دیدگاه‌های خود را تبیین کردم وبر همین اساس مردم راه اعتدال را برگزیدند و راه اعتدال همان راه اسلام واقعی است و بنابراین روحانیتی که نمی‌تواند از مردم جدا باشد، از پیام انتخابات هم نمی‌تواند جدا باشد.

پیام انتخابات این است که به عقل جمعی برگردیم، به سمت صلح و آشتی حرکت کنیم و از افراط و تفریط و خشونت‌ها جلوگیری کنیم، آشتی ملی ایجاد شود و در یک کلام پیام انتخابات اعتدال و میانه‌روی بود و فاصله گرفتن از انشقاق.

دولت به تعهداتی که داده وفادار خواهد ماند. دولت نظر اکثریت قاطع مردم را فراموش نخواهد کرد، البته دولت با مشکلات فراوان و زیادی مواجه است. دولت در شرایط بسیار سختی کشور را تحویل گرفته است.

اولین علامت این شرایط سخت آن است که در بررسی‌های اولیه به این نتیجه رسیدیم که از بودجه 210 هزار میلیارد تومانی امسال حداقل 80 هزار میلیارد آن قابل وصول نیست و عددسازی محض است. این را تنها ما نمی‌گوییم، بلکه سازمان مدیریت قبلی هم بر آن تاکید داشت و در گزارشی که این سازمان بعد از انتخابات نزد من آورد، این مورد مشهود بود.

روحانی با بیان اینکه در بودجه امسال و در خوشبینانه‌ترین حالت تنها 130 هزار میلیارد تومان وصول خواهد شد، گفت: البته با ایجاد منابع جدید که مجلس آن را بپذیرد، رقم بودجه 150 هزار میلیاردی برای اصلاح به مجلس ارائه شد. یعنی 60 هزار میلیارد از آنچه بوده کمتر که مربوط به منابع جدید است.

ما شنیدیم، دیدیم و به این نتیجه رسیدیم که رشد اقتصادی در سال 91 منفی بوده است و این را هم مسئول بانک مرکزی قبلی می‌گوید و مرکز آمار هم آن را تایید می‌کند. وقتی رشد اقتصادی منفی باشد، یعنی کشور در رکود است و وقتی که رکود است، یعنی تولید رونق ندارد و در این صورت گرانی وجود دارد و نیاز به واردات آن هم در شرایط تحریم متاسفانه به عنوان یک منبع درآمد دولت از طریق نفت با مشکلاتی مواجه می‌شود و در کنار آن نقدینگی بسیار بالایی که یک سیل مخرب در جامعه است بوجود می‌آید.

ممکن است که فقط صدای سیل را بشنویم، اما ندانیم که این سیل از کدام جهت است. من چون روستازاده هستم، این تجربه را داشتم که وقتی سیل می‌آمد اول صدای آن را می‌شنیدم، بعد متوجه می‌شدیم که سیل از کدام طرف بوده است و هم‌اکنون نیز نقدینگی صدای سیل مخربی است که ممکن است یک مرتبه در ارز و سکه و مسکن سر دربیاورد.

498 هزار میلیارد تومان نقدینگی امروز کشور ماست، این آمار و این نقدینگی در 8 سال پیش کمتر از 70 هزار بوده است، اما این نقدینگی الان 7 برابر شده است و این مخرب است.

بسیاری از کارهایی که برای مقابله با نقدینگی انجام شده بود، با استقراض از بانک مرکزی انجام شد و این همان سیلی است که بخش زیادی از این طریق حاصل می‌شود و البته ممکن است دولت برای استقراض از بانک مرکزی به من فشار بیاورد، اما من قبول نمی‌کنم، چرا که آن را مخرب واقعی می‌دانم.

مشکلات اقتصادی به معنای ناامیدی نیست
اگر می‌گویند با مشکلات فراوان اقتصادی مواجه هستیم، به معنای ناامیدی نیست و این دولت به آینده امیدوار است و اساس این امید را حمایت و حضور مردم و مقام معظم رهبری و از همه بالاتر عنایت حق و دست توسل به ائمه طاهری (ع) می‌دانیم. ما کاملا امیدوار هستیم و انشاءالله دست به دست هم و به کمک یکدیگر و با همکاری قوای سه‌گانه و هدایت و تدابیر رهبری انقلاب مشکلات را از پیش رو بر می‌داریم و علیرغم اینکه می‌دانیم این مشکلات به اندازه کوه است، اما حمایت و امید مردم بالاتر از آن است.

این دولت عصای موسی در دست ندارد و یدبیضایی هم ندارد، اما معتقد به یاری خداوند است و کلید ما هم همین است و همه باید دست به دست هم دهیم. نه به خاطر اینکه رئیس دولت یک فرد روحانی است، اما برای دشمن سخت بود که این همه علیه نظام اسلامی و روحانیت القا کنند، اما در نهایت مردم یک روحانی را انتخاب کردند و ما دست همه مردم را می‌بوسیم که دشمن را خار کردند.

اینکه مردم یک روحانی را از بین همه رقبا انتخاب می‌کنند، بار سنگینی را بر دوش همه ما می‌گذارد و به حول و قوه الهی به مردم گزارش خواهیم داد که دولت اولین قدم خود را برای رونق اقتصادی برداشته است. البته ما نمی‌خواهیم در اولین گزارش خود تلخی‌ها را بگوییم، اما معتقدیم همه چیز را باید به مردم بگوییم و هیچ چیز را در اداره کشور از مردم مخفی نکنیم و آمار واقعی ارائه کنیم. اگر نقطه قوت گفته می‌شود، نقطه ضعف را هم بگوییم. ما دولت اول نیستیم، دولت یازدهم هستیم و باید از تجربه خوب همه دولت‌های گذشته استفاده کنیم و اگر نقطه ضعفی بود از آن پرهیز کنیم و به بایدها عمل کنیم و نبایدها را بیاموزیم و از آن احتراز کنیم.

همه تلاش ما این است تا جنگی رخ ندهد
فضای منطقه و خاورمیانه با مشکلات فراوانی مواجه است. از گذشته بوده و امروز هم مشکلات بیشتر است. مسئله سوریه به دلیل اینکه در خط مقدم مقاومت قرار داشته و دارد، برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و دولت همه توان خود را در دو هفته اخیر به کار گرفت تا جنگی رخ ندهد و یا اگر رخ داد، خسارتش کمترین باشد و دشمن سریع‌تر از ادامه جنگ پشیمان شود. این هدف را دنبال کرده‌ایم و در این زمینه با برخی از سران کشورها خودم صحبت کردم و برای برخی مراکز قدرت پیام فرستاده شد و با برخی از کشورها نیز وزارت خارجه مذاکره کرد.

علی‌رغم همه مشکلات، دولت روز گذشته به برخی دستگاه‌ها برای کمک به سوریه از نظر تامین مواد غذایی و کمک‌های بشردوستانه دستوراتی داد. یک کشور اسلامی که با مشکل مواجه است، نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم. آنها مظلوم و مسلمان و گرفتار هستند و باید به آن‌ها کمک کنیم.

همه تلاش این است که جنگی رخ ندهد. البته این ایده در این هفته با شیوه‌ای که کشورها دنبال کرده‌اند، تقویت شده است. امیدواریم که جنگی رخ ندهد، اما اگر جنگی اتفاق بیفتد، جنگ‌طلبان باید هزینه بالایی را بپردازند. نه تنها افکار عمومی جهانی، بلکه افکار عمومی دنیای غرب هم با جنگ مخالف هستند، شما می‌بینید که نزدیک‌ترین متحد آمریکا یعنی انگلیس نتوانست از پارلمان برای حمایت نظامی از آمریکا برای حمله به سوریه رای بگیرد و پارلمان رای به عدم جنگ داد. نه اینکه پارلمان به دولت سوریه علاقه‌مند باشد، بلکه می‌داند آثار جنگ چیست و چه خواهد بود.

امیدواریم از وقوع جنگ جلوگیری شود. تلاش دولت نیز همین است، ولی اگر جنگی در سوریه عملی شود، بیشترین ضرر را جنگ‌طلبان، تحمیل‌کنندگان جنگ و دوستان آنها متحمل خواهند شد.

دولت در سیاست خارجی و مسائل هسته‌ای فعالیت‌هایی داشته است. ضمن اینکه از حقوق مردم کوتاه نخواهد آمد، تلاش خواهد کرد با منطق و حکمت و توام با عزت مسئله هسته‌ای را پیش ببریم. امر مذاکره هسته‌ای به دستور رئیس جمهور بنا به مصلحتی که مد نظر بود، به وزارت خارجه سپرده شد. شاید قدم‌های اولیه در آینده در خصوص مذاکرات هسته‌ای در نیویورک صورت بگیرد و سپس این مذاکرات در سطح 1+5 ادامه خواهد داشت.

باید از مشکلات عبور کنیم. باید دشمن بفهمد زبان دولت زبان تدبیر است. زبان مردم زبان ادب توام با زبان مقاومت و استواری است و باید بداند که اگر زبان آنها زبان تکریم نباشد، کاری به پیش نخواهد رفت. غرب بداند که با تحریم و فشار نسبت به ملت ایران موفقیتی را به دست نخواهد آورد، اما اگر زبان غرب زبان منطق،‌ استدلال، احترام و منافع مشترک باشد، دولت کاملا آماده است تا با زبان حکمت، تدبیر و منطق با آنها صحبت کند و از همه توان خود در این زمینه استفاده خواهیم کرد.


آدرس کوتاه :

بر چسب ها: ,