تهران – معاون امور فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران گفت: يكي از مهمترين مباحث توسعه، فرهنگ شهروندي است كه ما از ابزارهاي مختلف براي زندگي بهتر شهروندان استفاده مي كنيم.
کد خبر : 9

‘سيد محمد هادي ايازي ‘ پنجشنبه شب در جريان بازديد از ‘فرهنگسراي كتاب’ در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال كه چاپ كتاب در حوزه شهروندي به چه ميزان در تغيير رفتار فرهنگي جامعه موثر است، گفت: ساخت فيلمهاي مستند، سينمايي و ‌مجموعه هاي تلويزيوني از ابزارهاي اين توسعه است اما آنچه كه به عنوان كار فاخر در فرهنگ ما تاثير گذار است، چاپ كتاب با موضوعات مختلف در اين حوزه است.
وي با تاكيد بر نقش بي بديل كتاب در ارتقاي سطح فرهنگ يك كشور افزود: چاپ آثاري مانند ‘ترانه هاي كودكانه’ براي نگهداري از فضاي سبز، استفاده بهينه از انرژي و… مي تواند آگاهي لازم را به اقشار مختلف جامعه بدهد.
وي به چاپ اثري با عنوان ‘تاريخ يكصد ساله بلديه تهران’ و سه جلد كتاب در سال 90 در حوزه مديريت شهري اشاره كرد و گفت: اين آثار مي تواند به عنوان مرجعي براي اصحاب فرهنگ و هنر مورد استفاده قرار گيرد.
ايازي با بيان اينكه در مباحث فرهنگي و اخلاق شهروندي با كمبودهايي روبرو هستيم، گفت: اين كمبودها شناسايي شده و اقدامات خوبي از سوي كارشناسان در حال انجام است.

* رسانه هاي در ترويج اخلاق شهروندي تلاش كنند
وي در مورد چاپ كتابهاي اتوبوس و مترو و نبود آن در محلهاي اختصاص داده شده، گفت: ما اصراري نداريم كه شهروندان پس از مطالعه آن را سر جاي خود بگذارند اما از آنجا كه ما مردمي صاحب فرهنگ هستيم، بايد بدانيم چاپ اين همه آثار در سطح گسترده مشكل است، بنابراين شهروندان پس از مطالعه بهتر است آن را براي ديگران بگذارند.
ايازي با تاكيد بر اينكه بايد واقعيات موجود در جامعه را پذيرفت و آنها را مورد بررسي و كارشناسي قرار داد، گفت: اين بد است كه بالاترين جرم در سطح كشور نزاع خياباني باشد و يا ترافيك و تصادف، موجب درگيري شود.
وي بيان داشت: در زلزله ژاپن دنيا شاهد رفتار خوب اين مردم پس از زلزله بود چرا ما ازاين رفتارها بهره نگيريم.
ايازي افزود: مسوولان بخش فرهنگ وظايفي در قبال ترويج و فرهنگ سازي دارند اما اين به تنهايي كافي نيست و همت رسانه ها و اصحاب فرهنگ را مي طلبد.

* ايجاد فرهنگسراي كتاب در نمايشگاه، دغدغه خانواده ها را كم مي كند
وي راه اندازي فرهنگسراي كتاب در جنب غرفه كودكان ونوجوانان از طرف سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران را اقدامي مثبت ارزيابي كرد و گفت‌: وقتي خانواده اي به نمايشگاه مراجعه مي كند، دغدغه خستگي كودكان خود را دارد كه اين مكان بهترين فضا براي رفع خستگي و ايجاد روحيه شاد براي آنها است.
ايازي به وجود غرفه هاي مختلف ‘صفحه كودك و نوجوان’، ‘صفحه ما و شما’، ‘صفحه فاطميه’، ‘صفحه كتابخانه’ و ‘صفحه قرآني’ در اين مكان اشاره كرد و گفت‌: عرضه محصولات قرآني، برپايي مسابقه، اصلاح قرائت نماز، مشاوره ديني و مذهبي، نقاشي، عكاسي و… از برنامه هايي است كه شهروندان مي توانند با اين برنامه ها، ساعات فراغت خود را در آنجا بگذرانند.
وي به اتمام طرح باغ كتاب در سال 90 اشاره كرد و گفت‌: با راه اندازي اين باغ در فضاي 40 هزار متر مربعي، شهروندان هميشه به كتاب دسترسي خواهند داشت.
فرهنگسراي كتاب با وسعت حدود 750 متر مربع در ضلع شمالي مصلي پذيراي علاقمندان به فرهنگ است.
وي همچنين در پاسخ به سوال ايرنا در مورد پيشنهاد احداث نمايشگاه كتاب در محل چيتگر و اقدامات شهرداري براي پيگيري اين موضوع گفت‌: اين مكان مناسب احداث نمايشگاه نيست و براي اين منظور بايد درختان منطقه قطع شود.
وي با بيان اينكه شهرداري در جريان اين پيشنهاد نبوده و تنها از طريق رسانه ها از آن مطلع شده، گفت‌: در سال 89 كلنگ احداث نمايشگاه در پرند با حضور وزير مسكن زده شد، پس از آن شهرداري ‘شهر آفتاب’ را در مجاورت حرم مطهر امام راحل كلنگ زني كرده و پيشرفت هايي نيز در زمينه داشته است، مگر چند فضا را مي توان به نمايشگاه اختصاص داد.
ايازي تصريح كرد: دسترسي به محلهايي مانند پارك چيتگر براي شهروندان سخت و امكان احداث نمايشگاه در اين مكان موضوعي است كه بايد به دقت مورد ارزيابي قرار گيرد.
وي با تاكيد بر اينكه نمايشگاه بايد در محلي احداث شود كه دسترسي شهروندان به آن آسان باشد، گفت: دولت اگر پولي دارد همه را به يك نمايشگاه اختصاص دهد و يا شهرداري را در راه اندازي مترو در پرند ياري دهد.
معاون امور فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران با اظهار اميدواري در مورد برگزاري نمايشگاه كتاب 92در شهر آفتاب، اظهار داشت: به نظر مي رسد اين محل با داشتن شبكه بزرگراهي، مترو و فضاي وسيع، بهترين گزينه براي احداث نمايشگاه كتاب است.

بيست و چهارمين نمايشگاه كتاب تا 24 ارديبهشت ماه در مصلي امام خميني (ره) داير است.


آدرس کوتاه :